El osteoartriti ve disabilite
Hand osteoarthritis and disability
- Tez No: 164011
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSEREN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Çalışmamıza, Marmara Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Tedavi Ünitesinde, el osteoartriti (O A) tanısı konmuş 30 hasta ve üst ekstremitesinden hiçbir şikayeti olmayan 30 sağlıklı kadın olgu alınmıştır. Olgular eklem hareket genişliği, kas gücü, kavrama ve çimdikleme kuvveti, AUSCAN el OA indeksi (The Australian/Canadian hand OA index) testlerindeki fonksiyonel yetenekleri açısından değerlendirimişlerdir. Osteoartritli olgulara ek olarak whirpool, su içi ultrason ve TENS'den oluşan fizik tedavi programı ve aktif, aktif yardımlı egzersizlerden oluşan rehabilitasyon programı 15 seans uygulanmıştır. Tedavi sonunda OA'lı hasta grubu uygulanan tedavinin etkinliğini görmek amacı ile yemden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
HAND OSTEOARTHRITIS AND DISABILITY SUMMARY We included 30 female patients with hand osteoarthritis and 30 healthy women who have no upper extremity problems in The Physical Therapy Unit of Physical Medicine and Rehabilitation Department at Marmara University School of Medicine. The two groups were evaluated with range of motion, muscle strength, Pinch and grip strength, and functional ability scores in AUSCAN (The Australian/Canadian) OA hand Index. Patients with hand osteoarthritis received whirlpool, ultrasound in water, transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS), active and active assisted exercises program for 15 sessions. This group was evaluated at the end of the treatment to see the efficacy of treatment program.