Rejeneratif periodontal tedavide mine matriks proteinlerinin tek başına ve biyoaktif cam esaslı bir greft materyali ile kombine kulanımının klinik ve radyografik olarak değerlendirilmesi
Clinical and radiographic evaluation of an enamel matrix protein derivative alone or combined with a bioactive glass in the treatment of wide intrabony periodontal defects
  1. Tez No: 164016
  2. Yazar: ARGIN KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAHAR KURU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
1. ÖZET Bu çalışmada, geniş periodontal kemik içi defektlerin tedavisinde mine matriks proteinlerinin tek başına ve biyoaktif cam esaslı bir greft materyali ile kombine kullanımının klinik ve radyografik etkinliği incelendi. Çalışmaya başlangıç tedavisi tamamlanmış, yaş ortalaması 44,7 olan 23 kronik periodontitis hastasmdaki 1, 2, 1-2 duvarlı 40 geniş kemik içi defekt dahil edildi. Başlangıç tedavisinden 8 hafta sonra sondalanabilir cep derinliği (SCD) >6 mm ve kemik içi defekt derinliği >4 mm olan defektler, paralel tasarımla ve rastgele 2 eşit gruba ayrılarak tedavi edildi. Bir gruba mine matriks türevi ve biyoaktif cam esaslı bir greft materyali kombinasyonu (EMD TS) (deney) uygulanırken, diğer gruba tek başına mine matriks türevi (EMD) (kontrol) uygulandı. Klinik ve radyografik değerlendirmeler operasyondan önce ve operasyon sonrası 8. ayda yapıldı.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Clinical and Radiographical Evaluation of an Enamel Matrix Protein Derivative Alone or Combined with a Bioactive Glass in the Treatment of Wide Intrabony Periodontal Defects The present study evaluated the clinical and radiographic efficacies of an enamel matrix protein derivative (EMD) alone or combined with a bioactive glass (EMD TS) in the treatment of wide intrabony periodontal defects. Forty 1, 2, 1-2 wall wide intrabony defects with a probing pocket depth (PPD) ^6 and intrabony defect depth ^4 mm were treated in 23 patients with the mean age of 44.7 after completion of non-surgical therapy. In each of the patients, one intrabony defect was randomly treated with either EMD TS (test) or EMD alone (control). Clinical and radiographic measurements were recorded at baseline and 8 months following therapy.