Liorhyssus hyalinus (F.) (heteropterar haopalidae)'ta anten rejenerasyon kapasitesinin saptanması üzerinde araştırmalar
Investigations on the Antennal regenerative capasity of Lrorhyssus hyalinus (F.) (heteroptera: rhappalidea)
  1. Tez No: 606
  2. Yazar: SACİDE BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
- 61 - ÖZET Bu çalışma, Liorh^sus hyalinus (P.) (Heteroptera:Rhopalidae)'un ant enindeki morfolojik farklılıklarının nedenini araştırmak için I984-I985 yıllarında yapılmıştır. Araştırmada L. hyalinus 'un gelişme dönemleri ele alınmıştır. Küçük olması nedeniyle“birinci nimf dönemi dışında, diğer gelişme dönemlerindeki ”bireyler üç gruba ayrılarak incelenmiştir. Her grup taki“bireylerin tek antenleri farklı seviyeden ince uçlu ”bir pens yardımı ile sıkılıp“bırakılmıştır. Operasyon geçiren ”bireylerin ant eni erindeki rejenerat gelişimleri, hareketli olmaları nedeniyle değiştirdikleri gömleklerden yapılmıştır. Birinci grupta yer alan“bireyler anten sıkma operasyonu sonunda pedicel ve flagellum segmentlerini, ikinci gruptaki ”bireyler flagellum 'lannin her iki segmentini, üçüncü gruptaki“bireyler de flagellum' larmın ilk segmentini kaybetmişlerdir. Araştırma sonunda L. hyalinus ”bireylerinde re jenerasyon kapa sitesinin bulunduğu ve antenlerinde morfolojik farklılıklarının nedeninin rejenerasyon olduğu saptanmıştır. Birinci nimf dönemi bireyleri antenlerinin yaralanmasına karşı, diğer nimf dönemlerinden daha duyarlı olmuşlardır. Ancak“bu nimf döneminde operasyon geçiren ”bireylerin erginlerinin sahip olduğu pedicel ve flagellum uzunlukları herzaman diğer nimf dönem lerinden fazla olmuştur. î kine i, üçüncü, dördüncü ve“beşinci nimf dönemindeki ”bireyler antenlerinin yaralanmasına karşı "birinci nimf dönemi bireylerinden daha dayanıklı olmuşlardır. Değiştirdikleri gömlekleri iil,S. gslişmâ- lar-ini tamamlayan beşinci nimf dönemi bireyleri dışında, diğer nimf dönemlerinde operasyon geçiren bireyler ergin olunca farklı pedicel ve flagellum uzunluklarına sahip olmuşlardır. Bu uzunluklar sırası ile ikinci, üç ünoü, dördüncü nimf dönemlerinde operasyon geçiren birey lerden elde edilen erginlerde daha fazla olmuştur.
Özet (Çeviri)
- 62 - SUMMARY Inve&4fjp&,t¥ĞflS in phe Antennal Regenerative Capasity Of LiorhyBsus hyalinus (F.) (Heteroptera:Rhop' alidae) This study was carried out“between I984-I985 to search the reason of morphological differences in antennal segments of L. hyalinus. During the investigations, various nymphal stages of L. hyalinus were handeled in the laboratory. Except the first stage, ”because of its small size unavailable for the operations, others were divided into three groups each has operated at the different segmental levels of single antenna“by ligaturing with needeled p inset. Pedicel and flagellum as the first group, ”both two segments as the second and the apical segment of flagellum as the third group vjere ligatured and measurings of regenerates were later followed from the shadded integuments of fast-moving individuals. As the result, the regeneration capacity was apparently found in thi antennal segments and accepted as the main cause of the morphological differences among field collected specimens. Because of the longest pedicel and flagellum regenerates, the regeneration capacity of first stage nymphs was highest than others even its highest sensitivity against antennal wounds. Second, third, fourth and fifth stages all were observed more tolerable against antennal ligaturations than the first stage. The lenghts of antennal regenerates were detailly tabulated in the text for each stage.