Profesyonel futbol kulüpleri stadyumlarında algılanan hizmet kalitesi: Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumu üzerine bir inceleme
Perceived service quality in professional soccer clubs' stadiums: An investigation on Fenerbahce Sukru Saracoglu Stadium
  1. Tez No: 164019
  2. Yazar: RAMAZAN TİMUÇİN GENÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGAY BİÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, algılanan hizmet kalitesinin profesyonel spor organizasyonlarında etkilik ve verimliliği arttırdığı düşüncesinden hareket ederek, profesyonel futbol kulüpleri stadyumlarında algılanan hizmet kalitesi düzeyini Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumu örneğinde incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma, Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumu'nun 3 farklı tribün bölgesinde maç izleyen 708 seyirci ile Fenerbahçe futbol takımının bu stadyumda oynadığı 3 müsabakada gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacına hizmet edebilmek için Stadyumlarda Algılanan Hizmet Kalitesi Ölçeği geliştirilmiştir. Ölçekler seyircilere müsabakalardan önce araştırmacı ve yardımcıları tarafından gerekli bilgiler sağlanarak dağıtılmış ve müsabakanın ikinci yansı başlamadan toplanmıştır. Araştırmanın sonucunda, temel hizmet kalitesinin, algılanan hizmet kalitesi alt boyutları arasında en yüksek algı puanlarına sahip olduğu bulunmuştur. Araştırmaya katılan seyircilerin etkileşim kalitesine ilişkin algı düzeyleri ikinci sırayı alırken, bunu fiziksel çevre kalitesi algılan izlemektedir.
Özet (Çeviri)
This study is proposed to investigate the level of perceived service quality of professional soccer teams' stadiums in the case of Fenerbahçe Sukru Saraçoğlu Stadium, based on the notion that perceived service quality embraces efficiency and effectiveness of professional sport organisations, This study is conducted on 708 spectators from three different parts of the Fenerbahçe Sukru Saraçoğlu Stadium during the period of three home games of Fenerbahçe soccer team. In order to serve the purpose of this study, Perceived Service Quality in Stadiums Questionaire is developed. The questionaires are distributed to the spectators before the games and collected before the beginning of the second half of the games. As a result of this study, it has been found that perceptions of core service quality has the highest perception points among the sub-dimensions of perceived service quality. While perceptions of interaction quality has taken the second order, it has been followed by the perceptions of physical environment quality.