Spinal ve genel anestezinin artroskopik girişimlerde kullanılan turnikeye bağlı iskemi-reperfüzyon hasarına etkisi
The effect of general and spinal anesthesia on tourniquet-induced ischemia-reperfusion injury in arthroscopy
- Tez No: 164085
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SADIK ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
68 ÖZET Amaç ve gerekçe: İskelet kası vücutta iskemiye en hassas olan dokudur. îskemi sonrası reperfüzyon döneminde ortaya çıkan serbest oksijen radikalleri, hücre zarında lizis ile sonuçlanan lipid peroksidasyonuna yol açar. Normal bir kas dokusunda süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GSH-PX) gibi endojen enzim sistemleri vardır. Bu enzim sistemleri, serbest oksijen radikallerinin neden olacağı hasara karşı hücreleri korurlar. İskemi sırasında bu enzimlerin miktarında ve çalışma kapasitesinde bir düşüş meydana gelir. Bu düşüş, reperfüzyon ve reoksijenasyon sırasında hücrelerde hasar oluşmasına neden olmaktadır. Artroskopik girişimlerde kullanılan turnikeye bağlı derin ven trombozu gibi bazı komplikasyonlar meydana gelir. Bu komplikasyonların görülme sıklığı turnike süresiyle yakın ilişkilidir. Bu çalışmada, spinal anestezi altında artroskopik girişim yapılmasının turnikenin yol açtığı iskemi-reperfüzyon hasarına olumlu katkı sağlayıp sağlamadığım değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve metod: Çalışmaya toplam 41 hasta alındı. Hastaların yansına genel anestezi (20 hasta, 11 erkek, ortalama yaş 42.4 ± 13.9 yıl), diğer yarışma da spinal anestezi (21 hasta, 12 erkek, ortalama yaş 46.1 ± 14.2 yıl) altında artroskopik girişim yapıldı. İşlemden önce, anestezi uygulamasından hemen sonra, turnike çözüldükten hemen sonra, 20 dk sonra ve 1 saat sonra kan örnekleri alındı ve kreatin kinaz (CK), katalaz, laktat dehidrogenaz (LDH), SOD, GSH, miyeloperoksidaz (MPO) ve malondialdehit (MDA) düzeyleri çalışıldı. Bulgular: Gruplar arasında yaş, cinsiyet dağılımı ve vücut kitle indeksi açısından fark yoktu. Turnike süreleri her İM grupta benzerdi (40.5 ± 21.0'e karşı 39.6 ± 15.5, P = 0.84) Kreatin kinaz düzeyleri, operasyonun her döneminde SA grubunda daha yüksek bulundu, fakat bu fark istatistiksel olarak anlamlılık düzeyine erişmedi. Buna karşın, laktat dehidrogenaz düzeyleri operasyonun her döneminde GA grubunda anlamlı olarak yüksek bulundu.SOD, katalaz, GSH ve MDA düzeyleri her dönemde gruplar arasında farklı değildi. Eritrosit MPO düzeyleri, GA grubunda SA grubundan daha yüksek bulundu, ancak bu fark sadece turnike açıldıktan 20 dk sonrası dönemde istatistiksel anlamhlık düzeyine erişti (sırasıyla 246.7 ± 151.6 U/gHb, 153.3 ± 56.2 U/gHb; P = 0.034) Sonuç: Bu çalışmada elde ettiğimiz sonuçlar, artroskopik diz cerrahisinde, seçilen anestezi türünün iskemik reperfüzyon hasarına aşikar olarak olumlu bir katkı sağlamadığım gösterdi.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY Aim and scope: Skeletal muscle is the most vulnerable tissue of the body against reperfiision injury. Free oxygen radicals occur in the reperfiision period, lead to lipid peroxidation, and eventually cause cell membrane lysis. A normal skeletal muscle tissue has some enzyme system such as superoxide dysmutase (SOD) and glutathion peoxidase (GSH-Px), which protect the cell against free oxygen radicals. During the ischemia, these enzyme levels and their activity decrease that may cause cell injury. Tourniquet using arthroscopic intervention leads to some complication such as deep vein thrombosis. The prevelance of these complications are associated with tourniquet period. In this study, we aimed to evaluate whether spinal anesthesia ensure positive effect on ischemia-reperfusion injury resulting from tourniquet ischemia in arthroscopic surgery. Methods: The study consisted of 41 patients. The patients were divided into two groups based on the anesthetic method. First group was general anestethic group (20 patients, 1 1 male, mean age 42.4 ±13.9 year), and second group was spinal anetstetic group (21 patients, 12 male, mean age 46.1 ± 14.2 year). The creatinine phosphokynase (CPK), lactat dehydrogenase (LDH), SOD, GSH, catalase, myeloperoxidase (MPO), and malondialdehide (MDA) enzyme levels were studied before the procedure, after the administration of anesthesia, and soon, 20 minutes and a hour after the tourniquet unfastening. Results: The groups were similar regarding age, sex and body-mass index. The tourniquet period did not differ between the groups (40.5 ± 21.0 vs. 39.6 ± 15.5, P = 0.84). In the GA group, LDH levels were higher than those were in the SA group in all periods of operation. CPK levels were also different between the groups, but these differences did not reach statistical significance. SOD, catalase, GSH and MPO levels were similar betveen the groups in all periods. Only MDA levels were higher in the GA group than those were in the SA group; however, these differences were statistically significant only 20 minutes after the tourniquet unfastening (246.7 ±151.6 U/gHb vs. 153.3 ± 56.2 U/gHb; P = 0.034). Coclttsioîi: This study presented here showed that spinal anesthesia did not ensure positive effect on tourniquet induced ischemia-reperfusion injury in arthroscopic knee surgery.