İnmemiş testisli çocuklarda koryonik gonadotrop hormon tedavisi (prospektif klinik çalışma)
Human chorionic gonadotnophin treatment in children with undescended testis (a prospective clinical study)
  1. Tez No: 164086
  2. Yazar: KEVSER GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇAĞRI SAVAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
57 ÖZET İnmemiş Testisli Çocuklarda Koryonik Gorsadotrop Hormon Tedavisi. Prospektif Klinik Çalışma AMAÇ: İnmemiş testisli çocuklarda hCG tedavisinin testis inişine ve hacmine, penis boyuna, serum ASA, FSH, LH ve total testosteron düzeylerine olan etkisini araştırmak. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya inmemiş testis tanısı almış 46 prepubertal olgu dahil edildi. Hastalar Plasebo (n=17) ve Pregnyl (n=29) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Pregnyl grubundan 6 olguda (%20,6) hCG tedavisi sonrasında testis inişi oldu ve bu olgular çalışmadan çıkarıldı (n=23). Birinci gruptakilere (Plasebo) 3 hafta boyunca, haftada bir kez olmak üzere im SF uygulandı. İkinci gruptakiler (Pregnyl) 3 hafta boyunca, haftada bir kez olmak üzere 100 ÎU/kg im hCG ile tedavi edildiler. Olguların tedavi öncesinde ve orşiopeksiden 1 ay sonra ultrasonografı ile testis boyutları ve yerleşimleri değerlendirildi, penis boyları, serum ASA, FSH, LH ve total testosteron düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY Human Chorionic Gonadotropin Treatment in Children With Undescended Testis. A Prospective Clinical Study OBJECTIVE: li is aimed to investigate the effects of hCG treatment on testicular descent and voiume, penile length, serum ASA, FSH, LH and total testosterone levels in children with undescended testis (UDT). MATERIALS AND METHODS: Forthy-six prepubertal patients (mean age 3,6) with UDT were included in the study. Patients were divided into two groups as Placebo (n=1 7) and Pregnyl (n=29). Six of 29 patients (%20,6) in Pregnyl group were excluded from the study as testicular descend was achieved with the hormonal treatment (n=23). Pregnyl group received 100 lU/kg im dose of hCG once a week for 3 weeks. Placebo group received im saline injections once a week for 3 weeks. Testicular locations and volumes were determined with USG; penile lengths, serum levels of ASA, total testosteron, FSH and LH, were measured before the treatment an one month after the surgery.