Kanatlıların kronik solunum yolu infeksiyonu (chronic respiratory disease-CRD) üzerinde karşılaştırmalı bakteriyolojik ve serolojik araştırmalar
- Tez No: 16409
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KAHRAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmada Kronik Solunum Yolu înfeksiyonundan sûp- heli 44 tavuk sürüsünde (damızlık, broil er ve yumurtacı) eti- olojik ve serolojik çalışmalar yapılmıştır. Bu araştırmadaki çalışmalar Oç farklı bolümde gruplandırılabilir:Oc suru.de izolasyon çalışmaları yapılmıştır. 22 sürüde hem izolasyon hem serolojik yoklamalar yapılmış ve 19 sürüde sadece serolojik çalışmalar uygulanmıştır. Böylece toplam 25 -farklı sûru Mycoplasma gall i sept i cum 'un izolasyon ve identif i kasyonu için kullanılmış, toplam 41 sûra de serolojik olarak kon trol edilmiştir. İzolasyon çalışmalarında, 25 sürüde 137 tavuğun trac hea, hava keseleri »akciğerler ve infraorbital sinuslarından alınan örnekler selektif besiyerlerine ekilmiştir. İzolasyon için Adi er buyyon, Mohammed agar,FM4 agar ve FM4 buyyon kullanılmıştır. 15 adedi M. gallisepticum, diğerleri M.gallinarum olarak identif iye edilen toplam 21 Mycoplasma susu izole edil mistir. M. gallisepticum suşları trachea, hava keseleri ve akciğerden sırasıyla %?.3,%3.0 ve %0.7 oranlarında izole edilmiş, oysa infraorbital sinuslardan izolasyon yapılamamış tır. Di ger yandan,M.gallinarum suşları ise sadece tracheal örneklerden %4.4 oranında izole edilmiştir. M. gal lisepticum' un izolasyonu acısından besiyerleri arasında bir fark olma dığı gözlenmiştir. İdentifikasyon icin,izolantların üreme özellikleri,- koloni morfolojileri incelenmiş, biyokimyasal testler ve üre me İnhibisyon (Growth Înhibition-Bl) testi yapılmıştır. M.-gallisepticum ve M.gallinarum'un üreme Özellikleri ve koloni görünümleri arasında farklar olduğu gözlenmiştir. Biyokimya sal testlerde ise, 15 M.gallisepticum iz ol an t ımn glukoz fermentasyonu ve tetrazolium redaksiyonu testlerinde pozitif iken, arginin hidrolizi ve film-spot oluşturma testlerinde negatif oldukları kararına varılmıştır. Buna ilaveten 6 M.- gallinarum izolantınm glukoz fermentasyonu yönünden nega tif, diğer testlerde pozitif olduğu bulunmuştur. M.gallisepticum ve M.gallinarum suçlarının ikiside digitonine duyarlılık testinde pozitif reaksiyon vermiştir. 61 testinde, izo- lantların Öremesi spesifik antiserumları tarafından inhibe edilmiştir ve M.gallisepticum ile M.gallinarum arasında hiç bir kros reaksiyon olmadığı gözlenmiştir. 41 sürüden alınan toplam 499 kan serumunda M. gali i- septicum'a karsı antikorları saptamak için Çabuk Serum Aglü- tinasyon (Rapid Serum AgglOtination-RSA) ve Hemaglütinasyon înhibisyon (Hemagglutination Inhibi tion-HÎ ) testleri kullanılmıştır. Hî testinde, M. gallisepticum infeksiyonu için 263 serum pozitif olarak kaydedilirken RSA testinde 242 serum pozitif bulunmuştur. 22 sürüde, serolojik testlerin sonuçları, izolasyon ve identif ikasyon çalışmalarının sonuçları ile karşılaştırılmıştır. M. gallisepticum 'un izole edildiği 5 sürü ile M. gallinarum'un izole edildiği bir sürüde Hî testi uygulanmış ve bu hayvanlarda hemaglütinasyonu inhibe edici antikor tit- relerinin oldukça yüksek olduğu saptanmıştır. Buna karsın serolojik olarak pozitif olan 11 sürüde izolasyon yapılama-Mıştır.5 sürüde de ne etken izolasyonu ne de hemaglotinasyon inhibisyon antikorlarına rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARATIVE BACRERIOLOGICAL AND SEROLOGICAL STUDIES ON AVIAN CHRONIC RESPIRATORY DISEASE (CRD) In this study, etiological and serological examinati ons o-f 44 chicken flocks (breeder »broiler and layer) suspec ted with Chronic Respiratory Disease(CRD) were carried out. Studies in this research can be grouped in three diffe rent sections. Isolation studies have been done in three flocks. Both isolation and serological examinations were made in 22 flocks and only serological work has been performed in 19 flocks. Thus, total 25 different flocks were used for the isolation and identification of Mycoplasma gallisepticum and total 41 flocks were checked serologically. Samples taken from tracheas,air sacs, lungs and infra orbital sinuses of the 137 chickens in 25 flocks were inocu lated into the selective media in the isolation studies. Ad- ler broth, Mohammed agar,FM4 agar and FM4 broth were used for the isolation. A total 21 Mycoplasma strains were isolated,o- ut of which 15 were identified as M. gallisepticum and the rest as M. gal linarum.M. gallisepticum strains were obtained from tracheas,air sacs and lungs in ratio with 7.356,3.0% and0. 7%, respectively, whereas no isolations were done from infraorbital sinuses. On the other hand, M. gall inarum strains were isolated only from tracheal samples in 4.4% ratio. ît was determined that there were no differences between themedia for the isolation of the M. gal 1 i sept i cum. Growth characteristics and colony morphologies of the isolates were examined, biochemical and Growth Inhibition (61) tests were performed for the identification.lt was observed that there are differences between M. gal 1 i sept i cum and M.- gallinarum in respect to growth characteristics and appea rance of the colonies. As for the biochemical tests, i t was decided that 15 Iİ. gall i sept i cum isolates were positive for their glukose fermentation and tetrazolium reduction tests while they were negative for arginin hydrolisis and film-s pot forming tests. In addition, it was found that 6 M.gallina- rum isolates were negative for glukose fermentation, but po sitive for the other tests. Both PI. gal lisepticum and M.gal li- narum strains gave positive reaction in digitonin sensiti vity tests. în GÎ test, propagation of the isolates were inhi bited by their spesific ant i sera and it was seen that there were no cross reaction between M.gal lisepticum and M.galli- narum. A total of 499 blood sera obtained from 41 chicken flocks were used in Rapid Serum Agglutination (RSA) and He magglutination Inhibition (HÎ) tests in order to determine the antibodies againts M.gal lisepticum. It was found that 263 sera were positive for M.gal lisepticum infection with HI tests while 242 were positive with RSA. The results of serological tests were evaluated to gether with those of the isolation and identification studi es in 22 flocks. HI tests were done in five flocks in whichM. gall i sep t i cum was isolated and one flock in which M.galli- narum was isolated and in there animals,Hemagglutination In hibiting antibody titers were found to be considerably high. On the contrary, in 11 serologically positive flocks no isolation could be made. Neither agent isolation nor Hemagg lutination Inhibiting antibodies have been found in five flocks. KEY WORDS: Chronic Respiratory Disease, Mycoplasma spp., isolation, identif i cat i on, serology.