Yüksek yağ içerikli diyetle beslenen ratlarda DHEAS uygulamasının rat beyinlerinde antioksidan durum belirteçler ve çinko bakır düzeylerine etkisinin incelenmesi
The evaluation of DHEAS affect to zinccupper levels the brains of the rats fed with high lipid content
  1. Tez No: 164229
  2. Yazar: HÜSEYİN TUĞRUL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CEVVAL ULMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET YÜKSEK YAĞ İÇERİKLİ DİYETLE BESLENEN RATLARDA DHEAS UYGULAMASININ RAT BEYİNLERİNDE ANTİOKSİDAN DURUM BELİRTEÇLERİ VE ÇİNKO BAKIR DÜZEYLERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ Obesite yüksek yağlı diyet sonucu oluşturulabilir. Dehidrepiandrosterone sülfat vücut yağ kütlesini düşürerek antiaterojenik etki gösterir. Çalışmamızın amacı yüksek yağ içerikli diyet ile beslenen sıçanların beyin dokusunda DHEAS'ın nitrite/nitrate (NOx) sistemi, Myeloperoksidaz aktivitesi ve MDA düzeylerine etkisini araştırmaktı. Otuz sekiz dişi rat 4 gruba ayrıldı. Grupl (Kontrol) (n=12) standart sıçan diyeti ile, Grup 2, 3 ve 4 ise yüksek yağlı diyet ile 5 ay süre ile beslendi. Grup 3'e 1 mg/kg dan, Grup 4'e ise 10 mg/kg olarak periton içine 7 gün süre ile uygulandı. Grup 1 ve 2 için aynı miktar serum fizyolojik periton içine uygulandı. Sıçanlar dekapite edildikten sonra beyin dokuları çıkarıldı. Histoloji ve biyokimya için ikiye ayrılarak biyokimyasal testler için sıvı nitrojen içinde donduruldu. Doku nitrit ve nitrat düzeyleri Griess metodu ile, Myeloperoksidaz aktivitesi Wei ve ark. metodu ile, MDA düzeyleri ise spektrometrik olarak Ucthyama ve arkadaşlarının yöntemi ile ölçüldü. Histoloji perpratları Hematoksilen Eosin boyası ile boyanarak ışık mikroskopisinde incelendi, istatistiksel analizler Mann Whitney U testi ile yapıldı. NOx düzeyleri Grup 4 te Grup 1 'e göre anlamlı şekilde düşüktü (p= 0.037). En yüksek NOx düzeyi kontrol grubunda bulunmuştur (23.62±3.45 |xmol/gr protein ). Yüksek yağ içerikli diyet istatistiksel olarak anlamlı olmasa da serebral doku NOx düzeylerini düşürmüştür. Fakat DHEAS veya SF uygulanan gruplarda NOx düzeyleri açısından anlamlı fark bulunmamıştır. MDA düzeyleri yüksek yağ içerikli diyetle beslenen grupta normal diyetle beslenen gruba göre istatistiksel olarak anlamlı bir yükselişgöstermiştir(p=0.017). I.ve IV. gruplar arasında ise, NOx düzeyi ve MPO aktivitesinde istatistiksel olarak anlamlı düşüş gözlenmiştir (p=0.037,p=0.044). iz element analiz sonuçları gruplar arasında istatistiki olarak farklı değildi. Ancak Cu iz elementi dördüncü grupta (yağlı diyet+DHEAS 10 mg/kg) diğer gruplara göre hafif yükselme görüldü. Histolojik olarak serebellum ve kortikal bölgelerede endotelial hasar ve yağ depolanması görülmemiştir. İstatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Sonuç olarak; 10 mg/kg dozdaki DHEAS uygulaması yüksek yağ içerikli diyetle beslenen rat beyin doku NOX düzeyleri ve MPO aktivitesi anlamlı şekilde düşürmüştür. Çalışmamızdaki tüm bu bulgular sonucunda DHEAS'ın sıçan beyindeki antiaterojenik etkisinin MPO aktivitesindeki düşüşe bağlı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Obesity can be induced by a high fat diet. Dehydroepiandrosterone sulfate decreases body fat mass and have an antiatherogenic effect. The objective of our study was to investigate the high fat diet changes and the effect of DHEAS on the nitrite/nitrate (NOx) system, Myeloperoxidase activity and MDA levels in the rat cerebrum. Thirty-eight female rats were divided into 4 groups. Groupl (control)(n=12) were fed with standard rat chow, Group 2, 3 and 4 with high fat diet for five months. DHEAS was administered as 1 mg/kg for group 3 (n=9) and as 10 mg/kg for group 4 (n=9) for seven days. The same amount of saline was used in groupl and 2 (n=9). After decapitation, brain tissues were collected and freeze in liquid nitrogen. Tissue nitrite and nitrate levels were determined by Griess method, Myeloperoxidase levels by the method of Wei et al. MDA levels were assessed by the spectrophotometric method of Ucthyama et al. Possible histological changes due to high fat diet were examined in the cerebral tissue specimens. Mann Whitney U test was used for statistical comparisons. Nox levels were found statistically lower in Group 4 than group 1 (p= 0.037). The highest level of NOx level of NOx was found in the control group (23.62±3.45 umol/mL protein). High fat diet although not significant had a decreasing effect in tissue NOx levels in the cerebral tissues. However NOx levels in DHEAS or saline applied groups were not statistically significant. MDA levels are found to be higher in the high fat diet (p=0.017). Nox levels and MPO activity was significantly lower in group IV, than group I (p=0.037,p=0.044). The difference of the trace element levels for Cu and Zn were not significant among the groups. Cu levels in group 4 ( high fat diet+ 10 mg/Kg DHEAS) were higher although not statistically significant. On histological investigations no endothelial damage or lipid deposition on cerebellum or cortical areas. The groups were not statistically different histologically.As a conclusion DHEAS in 10 mg/kg dose significantly decreases tissue NOx levels and MPO activity in the cerebral tissues of the rats on high fat diet. These findings suggest that the antiatherogenic effect of DHEAS could be the result of the decrease of the MPO activity