Obezite modellemesi oluşturulmuş farelerde sistemik ve semen plazması oksidatif hasar parametreleri ilişkisi
Relationship betweensystemic and semen plasma oxydative damage parameters of mice with obesity modeling
  1. Tez No: 695714
  2. Yazar: ULZHAN ABENOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERİNÇ SİTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı obezite modellemesi oluşturulmuş farelerde sistemik semen plazması oksidatif hasar parametreleri ilişkisinin incelenmesidir. Bu amaçla uluslararası literatür ve“reduction”prensibi dikkate alınarak erişkin yaşa gelmiş genç erkek C57BL/6J sağlıklı fareler her grupta 8'er fare olacak şekilde üç gurba ayırıldı. Gruplara ayırma randomizasyon yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. (Grup 1: Yüksek yağ içerikli diyet; Grup II: %30 sukroz ile beslenme diyeti, Grup III: Kontrol Grubu). Çalışmada sperm sayısı, anomalili sperm hacmi(yüzdesi mi?), NADP bağımlı izositrat dehidrogenaz, 8-iso-prostaglandin –F2 alfa ve paraoksonaz düzeyleri incelendi. Yapmış olduğumuz çalışma sonucunda doku homejanatında(homojenatında ve serumda kontrol grubunda paraoksonaz düzeyinin sukroz ve yüksek yağ içerikli diyetle beslenen fare grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı oranda düşük olduğu görülmüştür. Yine çalışma sonucunda kontrol ve sukroz grubunda semende paraoksonaz düzeyinin yüksek yağ içerikli diyetle beslenen gruba kıyasla anlamlı düzeyde düşük olduğu görüldü. Çalışmamızda aynı zamanda yüksek yağ içerikli diyetle beslenen grupta 8-iso-prostaglandin –F2 alfa değerinin doku homojenatı, serum ve semendeki değerlerinin kontrol ve sukroz grubuna kıyasla anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. Yapmış olduğumuz çalışma sonucunda yüksek yağ içerikli ve sukroz içerikli diyetle beslenen grupta doku homojenatındaki NADPbağımlı izositrat dehidrogenaz değerinin kontrol grubuna kıyasla anlamlı oranda yüksek; yüksek yağ içerikli diyetle beslenen grupta serum NADPbağımlı izositrat dehidrogenaz değerlerinin kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yüksek; yüksek yağ içerikli diyetle beslenen grupta semen NADPbağımlı izositrat dehidrogenaz değerlerinin kontrol ve sukroz grubundan farklı olarak anlamlı daha yüksek olduğu görüldü. 8-İso Prostaglandin F2 alfa düzeyi ile tomalamda toplam sperm sayısı arasında pozitif yönlü, orta şiddette (r = .585); homojenat ve serum NADPbağımlı izositrat dehidrogenaz düzeyi ile tomalamdatoplam sperm sayısı arasında pozitif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Bu ilişki orta şiddette olup istatistiksel olarak anlamlı düzeyde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to examine the relationship between systemic and semen plasma oxidative damage parameters in mice with obesity modeling. For this purpose, taking into account the international literature and the principle of“reduction”, young male C57BL/6J healthy mice of adult age were divided into three groups, 8 in each group, by randomization method (Group 1: High-fat diet; Group II: with 30% sucrose). nutritional diet, Group III: Control Group). In the study, sperm count, sperm volume with anomalies, NADPdependent isocitrate dehydrogenase, 8-iso-prostaglandin –F2 alpha and paraoxonase levels were examined. As a result of our study, it was observed that the level of paraoxonase in tissue homegenate and serum in the control group was significantly lower than the group fed with sucrose and high-fat diet. As a result of the study, it was observed that the paraoxonase level in the semen in the control and sucrose groups was significantly lower in the group fed with a high-fat diet. In our study, it was also observed that the 8-iso-prostaglandin –F2 alpha values in the group fed with a high-fat diet were significantly higher than the values in tissue homogenate, serum and semen compared to the control and sucrose groups. As a result of our study, the NADPdependent isocitrate dehydrogenase value in the tissue homogenate was significantly higher in the group fed with a high fat and sucrose diet compared to the control group; In the group fed with a high-fat diet, serum NADPdependent isocitrate dehydrogenase values were significantly higher than in the control group; Semen NADPdependent isocitrate dehydrogenase values were found to be significantly higher in the group fed with a high-fat diet compared to the control and sucrose groups. 8-Iso Prostaglandin F2 alpha level was positive and moderate (r = .585); A positive, moderate and significant relationship was found between homogenate and serum NADPdependent isocitrate dehydrogenase levels and total sperm count. The aim of our study was to examine the relationship between systemic semen plasma oxidative damage parameters in mice with obesity modeling. For this purpose, taking into account the international literature and the principle of“reduction”, young male C57BL/6J healthy mice of adult age were divided into three groups, 8 in each group, by randomization method (Group 1: High-fat diet; Group II: with 30% sucrose). nutritional diet, Group III: Control Group). In the study, sperm count, sperm volume with anomalies, NADP dependent isocitrate dehydrogenase, 8-iso-prostaglandin –F2 alpha, and paraoxonase levels were examined. As a result of our study, it was observed that the level of paraoxonase in tissue homogenates and serum in the control group was significantly lower than the group fed with sucrose and a high-fat diet. As a result of the study, it was observed that the paraoxonase level in the semen in the control and sucrose groups was significantly lower in the group fed with a high-fat diet. In our study, it was also observed that the 8-iso-prostaglandin –F2 alpha values in the group fed with a high-fat diet were significantly higher than the values in tissue homogenate, serum, and semen compared to the control and sucrose groups. As a result of our study, the NADP dependent isocitrate dehydrogenase value in the tissue homogenate was significantly higher in the group fed with a high fat and sucrose diet compared to the control group; In the group fed with a high-fat diet, serum NADP dependent isocitrate dehydrogenase values were significantly higher than in the control group; Semen NADP dependent isocitrate dehydrogenase values were found to be significantly higher in the group fed with a high-fat diet compared to the control and sucrose groups. 8-Iso Prostaglandin F2 alpha level was positive and moderate (r = .585); A positive, moderate and significant relationship was found between homogenate and serum NADP dependent isocitrate dehydrogenase levels and total sperm count.