Köpeklerde yüzeyel dermatofiz ve Candida etkenlerinin izolasyonu ve çeşitli antifungallere duyarlılıklarının araştırılması
Isolation of superficial dermatophytes and Candida on dogs and investigation of suspectibility against the different antifungals
- Tez No: 164270
- Danışmanlar: PROF.DR. SEYYAL AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
45 6. ÖZET Çalışmada çeşitli barınaklarda beslenen, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı laboratuvarına ve çeşitli kliniklere gelen mantar infeksiyonu şüpheli köpeklerde yüzeyel dermatofitoz ve Candida spp. varlığı ve izole edilen etkenlerin antifungallere invitro duyarlılığı araştırıldı. Bu amaçla 85 hayvandan toplanan deri kazıntısı ve kıl örneklerinin mikolojik incelemesi yapıldı. Fluconazole, ketoconazole, itrakonazole, terbinafine, griseofulvin, mikonazole'nin izole edilen 24 M. cam's ve bir M.nanum suşlarına, NCCLS M38-A belgesinde önerilen makrodilüsyon yönteminden yararlanılarak etkisi incelendi. Yüzeyel dermatofitoz etkenleri için henüz direnç sınırları belirlenmemiş olduğundan suşlar dirençli ya da duyarlı şeklinde tanımlanamadı ancak antifungallerin etkinliği değerlendirildi. İncelenen izolatların tamamında terbinafine'nin en etkili, fuluconazole'nin en düşük etkili antifungal olduğu, ketoconazole, itrakonazole, griseofulvin, mikonazole için ise sıralamanın inhibisyon son noktasına göre farklılıklar gösterdiği buna göre MiK-0 için mikonazole, itrakonazole, ketokonazole, griseofulvin, MiK-1 ve MiK-2 için itrakonazole, mikonazole, griseofulvin, ketoconazole şeklinde olduğu tespit edildi. Çalışma sonucunda antifungallerin farklı aktiviteler gösterdiği, oldukça yaygın olan mikotik infeksiyonlarda başarılı bir tedavi için hızlı, doğru ve ortak kullanılabilecek antifungal duyarlılık testlerinin gerekliliği belirlendi. 45
Özet (Çeviri)
46 7. SUMMARY In this study, presence of superficial dermatohytosis and Candida spp. and their invitro susceptibilities were investigated from samples of which clinically suspicious animals which live in several shelters, and animals bought to Department of Microbiology Laboratory Veterinary Faculty Istanbul University and to several veterinary clinics. For this reasons body hair and skin debris taken from 85 animals were investigated. Invitro antimicotic effects of fluconazole, ketoconazole, itrakonazole, terbinafine, griseofulvin, mikonazole to izolated 24 M. Cam's and one M.nanum strains were detected by the NCCLS macrodilution method. Activity of the antifungals were evaluated but the starins could not be detected as resistance or susceptible since the resiastance limits have not been detected yet. Terbinafine was found the most effected while fluconazole was the less effected antifungal among to the izolates. Effect values of the other antifungals were mikonazole, itrakonazole, ketokonazole, griseofulvin for MIK-1, respectively while itrakonazole, mikonazole, griseofulvin, ketoconazole for MIK-1 and MIK-2. In conclution, for succesfull treatment for common micotic infections a necessity of rapid, reliable, collaborative used antifungal susceptibility tests was detected because of showing variable activities of the antifungals. 46