Seminal plazma ve serum testosteron-östrojen oranlarının semen parametreleri üzerine etkisi
The effect of seminal plasma and serum testosteron-oestrogen rations on semen parameters
- Tez No: 164276
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL BAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Ferhat M, Seminal Plazma ve Serum Testosteron/Östrojen Oranlarının Semen Parametreleri Üzerine Etkisi. Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Kırıkkale, 2005. Bu çalışmada serum ve seminal plazmadaki testosteron-östrojen dengesinin semen parametreleri üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Etik kurul onayı alındıktan sonra 18-40 yaşlar arasında 100 hasta çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan bütün hastaların kan hormon değerleri normaldi ve sperm analizini etkileyebilecek bir organik patolojileri yoktu. Semen parametreleri normal olan 47 kişi grup I ve bozuk olan 53 hasta ise grup II olarak sınıflandırıldı. Her iki grupta, serum ve seminal plazmada; testosteron, östradiol ve testosteron-östradiol oranlarını karşılaştırdık. İstatistiksel inceleme; gruplar arası ortalamalar farkı student-t testi ile, gruplar arasında seminal plazma ve serumda; testosteron, östradiol ve testosteron-östrojen oranlan ise Pearson Korelasyon testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
VI ABSRTACT Ferhat M, The effect of seminal plasma and serum testosterone/oestrogen ratios on semen parameters. Kirikkale University, School of medicine, Department of Urology, Specialization Thesis, 2005. In this study, we aim to study the effects of the balance of testosterone-oestrogen in serum and seminal plasma on semen parameters. After getting the approval of the Ethics Commitee 100 patients between the ages of 18 to 40. A 11 the patients who are studied had normal blood hormonal values and had no organic pathologies that would effect the analysis of sperm. 47 people with normal semen parameters were classified as group I while 53 patient with abnormal parameters were classified as group II. We compared testosterone, oestradiol and testosterone-oestradiol ratios in serum and seminal plasma in both groups. Statistical analysis; student-t test was used to study the median differences between the groups, while seminal plasma and serum in both groups were tested through using Pearson Correlation test.