Çevrimiçi bibliyografik yayın taramalarında okuyucunun ön çalışmasının sonucun tatmin edici olmasına etkisi
- Tez No: 4581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Çevrimiçi bilgi erişim sistemleri ile geniş alanlardaki güncel bilgilere, çok kısa sürede ve kapsamlı olarak, kolaylıkla ulaşabilme olanağı sağlanmaktadır. Araştırmamızda, çevrimiçi bibliyografik yayın ta ramalarında, konularıyla ilgili ön çalışma yapan ve yapma yan Okuyucuların, tarama sonuçlarına ilişkin görüşleri de ğerlendirilmiştir, ön çalışma kavramı ile, okuyucunun, ya yın taraması için başvurmadan önce konusuyla ilgili olarak, indeks ve/veya abstraktları, bibliyografyaları taraması, makale ve/veya raporları okuması esas alınmıştır. Ayrıca, konuyla ilgili kitapları inceleme, aynı konuda daha önce konferans veya seminer hazırlama, bilgisayar ya da el taraması yaptırmanın, tarama sonuçlarına ilişkin düşünce lere bir etkisi olup olmadığı incelenmiştir. Hipotezimiz, yayın taraması için başvurmadan ön ce, konuyla ilgili ön çalışma yapma ile sonuçlardan tatmin arasında anlamlı bir ilişki olduğu şeklindedir.Çalışma verileri, Yükseköğretim Kurulu Doküman tasyon ve Uluslararası Bilgi Tarama Merkezi' ne, yayxn ta raması yaptırmak amacıyla, Haziran-Ağustos 1987 döneminde başvuran okuyuculardan seçilen 135 kişilik örneklem gru buna uyqulanan anket sonucunda sağlanmıştır. Sonuçta, seçilen örneklem grubundan elde edilen verilere göre, yayın taraması için başvurmadan önce, ko nuyla ilgili indeks ve/veya abstraktları tarayan ve makale ve/veya raporları okuyan okuyucuların, tarama sonuçlarından daha memnun oldukları görülmüştür. Buna karşın, yayın tara ması için başvurmadan önce konuyla ilgili kitapları okuma ve konferans veya seminer hazırlama ile sonuçlardan tatmin arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunama mıştır. Ancak bu konunun daha geniş bir örneklem grubunda yeniden incelenmesi yararlı olacaktır. Aynı konuda daha Ön ceden bilgisayar ya da el taraması yaptırmanın, ikinci ta ramanın sonuçlarından tatmine bir etkisi olmamaktadır. Elde edilen bulgulara göre, okuyucuların büyük bir bölümü, bibliyografik türde yayınları tanımamaktadırlar. Ay rıca yayın taraması için kişisel olarak başvuran Okuyucular, sonuçlardan daha memnun olmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Online information retrieval systems enable us accessing, very quickly and comprehensively, of a wide variety of cur rent and retrospective information on various subject. In this study, user's views on online search results who make previous study before have been evaluated.“Previous study”here means that it applies whether the user has chec ked the indexes, abstracts, bibliografpies and read some articles, reports, books about his/her research topic before making a search query. In addition to that, the impact of user's preparedness on his/her research topic such as giving seminars, conferences or having manual or couputerized search been done before, has been evaluated in the sense that such kind of preparedness has any effect on the search results in a negative or positive way. Our hypothesis is that there is a close relation ship between doing previous study before making a literatu re search query and getting satisfactory search results. The data was collected through a questionnaire that80 is conducted to the 135 users who applied to the Council of Higher Education Documentation Center for online searching in the period of June-August 1987. According to the data gathered from selected sample, it was found out that users who are checking indexes or abst racts, and reading articles or reports in the same topic be fore making a search query have obtained more satisfactory results from the literature search. Also found out was that there is no significant relationship between reading books, or giving a conference or a seminar in the same topic before making a search query and getting satisfactory result. Howe ver it may be recommended that this finding should be tested to a further extent on a larger sample. Having manual or computerized literature search done before in the same topic does not have any effect on the level of satisfaction of the second search. According to the results, most of the users do not know the bibliographical sources. And those users who are making search queries personally rather than by mail or te lephone would get better results. e.