Sulama amaçlı su depolama yapılarının işletim modelleri üzerinde bir inceleme
- Tez No: 16432
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDURRAHİM KORUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, su depolama yapılarının işletilmesinde kullanılan, deterministik dinamik programlama, stokastik dinamik programlama ve stokastik doğrusal programlama modelleri incelenmiş ve bu modeller, Bursa il sınırları içerisinde olan Doğancı Barajı su depolama yapısı için uygulanmıştır. Deterministik dinamik programlama işletim modelinde ; geçerli giriş akımı ve başlangıç hacmi durumlarında yapılacak optimum bırakmalar, stokastik dinamik programlama işletim modelinde; yine aynı durumlarda periyod sonunda kalacak son depolama hacim değerleri ve stokastik doğrusal programlama işletim modelinde ise işletimi optimum kılacak bırakmaların olasılık değerleri bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Deterministik dinamik programlama modeli, stokastik dinamik programlama modeli, stokastik doğrusal programlama modeli, su depolama yapısı işletimi, optimum bırakmalar, son depolama hacimleri, geçerli giriş akımı, başlangıç hacmi.
Özet (Çeviri)
In this study, the deterministic, stochastic dynamic programming model and stochastic linear programming model in reservoir operating were reviewed and they were used for reservoir of Doğancı Dam located in Bursa. The number of optimum releases, final storage volumes under the current inflow and initial volume, and the probability of optimum release numbers were estimated by these methods respectively. KEY WORDS: Deterministic dynamic programming model, stochastic dynamic programming model, stochastic linear programming model, reservoir operating, optimum releases, final storage volumes, current inflow, initial volume.