Saksı Lisianthus rusellianus Hook yetiştiriciliğinde daminozide ve paclobutrazol ile gün uzunluğunun etkisi üzerine bir araştırma
The Effects of daminozide, paclobutrazol and day lenght on growth of Lisianthus rusellianus Hook in pots
- Tez No: 16435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MENGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ABSTRAKT Saksı tipi Lisianthus rusellianthus Hook, bitkisinin beyaz çeşidinin yetiştiriciliğinin yapıldığı bu araştırmada; değişik gün uzunluklarının ve değişik dozlardaki iki engelleyici maddenin bitki gelişmesi üzerine etkileri incelenmiştir. Buna göre bitki boyu dikkate alındığında en iyi sonuçlar kısa gün koşulları altındaki 175 ppm.lik paclobutrazol, 7D00 ppm.lik daminozide ve uzun gün koşulları altındaki yine 7DDD ppm.lik daminozide uygulamaları vermiştir. Fotoperyat uygulamalarından çiçeklenmeye kadar geçen gün seyisi dikkate alındığında ise en iyi sonuçlar uzun gün koşulları altındaki 150 ve 175 ppm.lik paclobutrazol ve 5DD0 ppm.lik daminozide uygulamalarından alınmıştır. Bitki başına düşen çiçek sayısı dikkate alındığında ise en fazla çiçek sayısını uzun gün koşullarındaki 5000 ppm.lik daminozide uygulaması vermiştir. Bitki yaş ağırlığı söz konusu olduğunda ise en fazla yaş ağırlık engelleyici uygulaması yapılmayan doğal gün ışığındaki kontrol bitkileriyle, kısa gün koşulları altındaki 5000 ppm.lik daminozide uygulamasından alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“ THE EFFECTS CF DAMINOZIDE, PACLGBUTRAZOL AND DAY LENGHT DIM GROWTH Dir Liaianthus rusellianus Hoak.IiM POTS ”In this study the effects of several inhibitors and day lenght on growth of the white cultivar of Lisianthus rusellianua Hook, grown in the pots were examined. As for the plant height the best results were obtained from 175 ppm. paclabutrazol treatment, 7000 ppm. daminozide under short day conditions and 7000 ppm. daminozide under long day conditions. The period between the begining of photoperiad treatment and blooming stage was found to be the shortest under long day conditions with 150 ppm. and 175 ppm. paclabutrazol and 5000 ppm. daminozide treatments. Number of flowers per plant reaches highest under long day period when using 5000 ppm daminozide. As for the fresh weight the highest value was obtained on control plants that were not treatment with inhibitors and kept under natural day light and by using 5000 ppm. daminozide treatment under short day.