S.S. Çiçek yetiştirme ve satış kooperatifi İzmir mezatında aylara göre piyasaya arzedilen süs bitkileri cinsleri ve toptan fiyatlarının 1984-1985 kış sezonu (Kasım-Mayıs) içerisindeki değişimi
  1. Tez No: 624
  2. Yazar: TANAY BİRİŞÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
-88- 6. ÖZET 1975 yılında F.A.D. tarafından yapılan İstatistiklere göre dünyadaki tarım ürünlerinin ihracat değerinin %11'i (13 milyar $), taze sebze, meyve ve süs bitkilerine aittir. Kesme çiçeğin uluslararası ticaretinde gül, karanfil ve krizantem ve soğanlı bitkiler hakim olurken, en fazla üretilen karanfildir. Batı Avrupa ülkelerinin ithalatında Avrupa içinde ana pazar Hollanda iken, Avrupa dışından ithalatta en fazla İsrail, Kolombiya ve A.B.D. söz sahibidir. Türkiye'nin 1985 yılı kesme, çiçek, yeşillik ve saksı bitkileri tüketim değeri tahmini 13 milyar TL. dır. 198^ yılında yurt içinde satılan kesme çiçeklerin % 25'ini gül, % 20 sini karanfil ve % 15' ini de glayöl oluşturur. Bu üç çeşit toplam sera alanının da % 83' ünü kaplamaktadır. Türkiye'de süs bitkileri yetiştiriciliği Ege, Akdeniz ve Marmara bölge sinde yapılmaktadır. Üreticinin yıllık gelirinin % 80-90 'ını sağladığı kış aylarında, S. S. Çiçek Yetiştirme ve Satış Kooperatifi İzmir Şubesi mezat satışları izlenmiştir. Daha sonra hazırlanan grafikler ile mezatla satışları izlenen her süs bitkisinin aylık maximum ve minumum fiyatları verilmiş ve böylece piyasada hangi aylarda hangi çeşidin daha fazla değer kazanabileceği üzerine değerlendirmeler yapılmış ve üreticiye önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
-89- SUMMARY Dn the basis of statistics made by F.A.D. in 1975, 11 percent of the export value of the agricultural products in the world is belong to the fresh vegetables, fruits and ornamental plants ($ 13 bilion). The value of export of the ornamental plants is about a billion dolars. While the roses, carnations, chrysanthemums and f lowering bulbs are dominating i° "the international trade of cut flowers, the large amount of product is supplied by the carnation. While Holland is of the greatest exporting patential amone the Western European countries; in the world Holland, U.S.A., Columbia and Israel are superior to the other countries. In Turkey, the comsumption value of the cut flowers, foliages and pot plants are approxiametely TL. 13 billion. In 1984 the kinds of cut flowers sold mostly in our country consist of roses, carnations and gladiolus with 25, 20 and 15 percent, respectively. These three cut flowers include 83 percent of the total production in the glass-houses. In the Turkey, the ornamental plants are grown in the regions of Agean, Mediteranian and Marmara. During the winter period which the producers earn 80-90 percent of their in come the auction of S.S. Çiçek Yetiştirme ve Satış Kooperatifi (The Flower Production and Sales Cooperative) has been observed. Graphi- es then prepored with the maximum and minimum prices for each of the ornamental plant. Thus the relative prices of the ornemantal prices have been evaluated and proposed to the producers.