Nonselektif bir endotelin reseptör antagonisti olan bosentanın deneysel crohn hastalığı modelinde barsak hasarı ve anastomoz iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of bosentan which is a non-selective endothelin receptor antagonist on intestinal damage and anastomotic healing in an experimental crohn's diseasa model
  1. Tez No: 164448
  2. Yazar: CÜNEYT KIRKIL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZİYA ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
1. ÖZET Crohn Hastalıklı bireylerin barsak dokularında yüksek endotelin immünoreaktivitesi ve iskemiye neden olabilecek vasküler anormallikler gösterilmiştir. Deneysel Crohn Hastalığı modelinde endotelin antagonizmasının ince barsak anastomoz iyileşmesine etkisini incelemeyi amaçladık. 28 adet Spraque-Dawley rat 4 eşit gruba ayrıldı. Grup IV'teki ratlara enflamasyon oluşturulmadan 2 gün önce başlanarak deney modeli süresince her gün bosentan verildi. Grup I'e sham operasyon uygulandı Grup III ve IV'te intrajejunal iodoasetamid uygulaması ile enflamasyon indüklendi Grup II'ye kontrol grubu olarak sadece taşıyıcı maddeler verildi.Üç gün sonra tüm ratlarda aynı segmentin proksimal yarısı rezeke edilip uç-uca anastomoz yapıldı. İkinci aşamadan 4 gün sonra relaparotomi yapıldı. Peritonit skorları ve anastomoz patlama basınçları değerlendirilip histopatolojik inceleme ve hidroksiprolin ölçümleri için doku örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT The Effect Of Bosentan Which Is A Non-Selective EndotheJin Receptor Antagonist On Intestinal Damage And Anastomotic Healing In An Experimental Crohn's Disease Model In the intestinal tissues of patients with Crohn's disease, high endothelin immunoreactivity and vascular abnormalities that can be cause to ischemia. We aimed to evaluate the effect of endothelin antagonism on healing of small intestinal anastomosis in an experimental Crohn's disease model. Twenty eight Spraque-Dawley rats were divided into 4 groups. Rats were treated with bosentan every day starting two days prior to induction of inflammation. Group I was sham operated. Inflammation was induced in Group III and Group IV with intrajejunal iodoacatemide administration. Only vehicles were given to Group II, as a control group. Three days later proximal half of same jejunal segment was resected and end-to-end anastomosis was performed in all rats. Four days after second procedure relaparotomy performed. Peritonitis scores and anastomosis bursting pressures were evaluated and then tissue samples were taken for histopathological analysis and hydroxyproline assay. Crohn's like inflammation could not formed in all samples. Severity of acute inflammation was less in bosentan treated group (pO.OOl).