Egzersiz sonrası oluşan proteinüri
  1. Tez No: 12357
  2. Yazar: AHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEYHAN ERGENE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
-35- 5. ÖZET Egzersiz sonrası oluşan proteinüri üzerinde yapılan bu çalışmada, Amatör Futbol Ligi müsabakalarına katılan muhtelif takımlardaki 16-25 yaşları arasında, sağlıklı 44 futbolcunun maç öncesi ve maç sonrası alınan idrar örnekleri elektroforez metodu, ile incelendi. Çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre, kontrol numuneleriyle kıyas edildiğinde, egzersiz neticesinde oluşan proteinüride alfa-globulinin egzersiz öncesine göre itranmın değişmediği, özellikle albumin başta olmak üzere beta ve gamma globulinlerin egzer sizden sonra miktarlarında artış olduğu görülmüştür. Nitro selüloz filmlerle ayrıştırılan idrar proteinlerinin elektro forez densitometresiyle elde edilen ve kalitatif yönü ifade eden. grafikleri ve bu grafiklerin eğim değerlendirmesinden çıkan sonuçlar, dışarıda yapılan çalışmalarda da olduğu gibi proteinürinin glomerulus lar da artan permeabilite, filtrattan emilimin yetersizliği veya tubular salgılanma sonucu non selektif geliştiği ve bu nedenle egzersiz sonrası oluşan proteinürinin glomerülo-tübüler tipte olduğunu ifade etmekte dir.
Özet (Çeviri)
-36- 6. SUMMARY Exercise induced proteinuria was studied on the players of the Amateur Football Tournament Leaque. Their ages were ranging from 16 to 25 years old. Urine samples were collected from the players before and after the game. 44 samplings were obtained from healty players and analyzed for urine proteins electrophoreticly. Compared, to values obtained from the control pregame values, the urine protein content increased significantly containing mainly albumin, beta gamma-globulins. But the values for alfa-globulins did not change significantly. Urine proteins seperated nitro cellulose films were also qualitated from the proportions of the densitometric values of the peaks on the graphes. The values found in this study and the values cited elsewhere indicated that exercise induced proteinuria is non selective proteinuria and is due to increased permeability of glomerulus and, to impaired reabsorption of normal amounts of protein from the glomerular filtrate or to tubular excretion. Therefore, proteinuria appearing after physical activity can be classified as glomerulo- tubular type.