Talasemi majorlu hastaların kardiyak fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve enalapril tedavisinin kardiyak fonksiyonlar üzerine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 164453
  2. Yazar: MURAT İNAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AZİZ POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET TALASEMİ MAJORLU HASTALARIN KARDİYAK FONKSİYONLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ VE ENALAPRİL TEDAVİSİNİN KARDİYAK FONKSİYONLAR ÜZERİNE ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI Amaç: Kardiyak komplikasyonlar talasemi majorlu hastalarda en sık ölüm nedenidir. Sekonder hemokromatozis nedeniyle erken dönemde diyastolik disfonksiyon, geç dönemde sistolik disfonksiyon gelişmektedir. Diyastolik disfonksiyonun tedavisi için henüz bir konsensüs sağlanmamıştır. Bu çalışmada Denizli ilindeki talasemi major hastalarının kardiyak fonksiyonları ekokardiyografîk olarak değerlendirildi. Asemptomatik ve diyastolik disfonksiyonu olan talasemik hastalarda enalapril tedavisinin ekokardiyografîk parametrelere etkisi araştırıldı. Yöntem: Çalışmaya 40 (23 erkek, 17 kız) talasemi major (ortalama yaş 13.1 ±4.5 yıl) ve 40 (23 erkek, 17 kız) sağlıklı kişi (ortalama yaş 13,5±4,3 yıl) alındı. Ekokardiyografîk inceleme ile diyastolik disfonksiyon tespit edilen 24 (13 erkek, 11 kız) talasemi major hastasına (yaş ortalaması 12,5+3,5 yıl) 0.1-0.5 mg/kg/gün, maksimum 5 mg enalapril tedavisi başlandı. Tedavinin 6. ve 12. ayında ekokardiyografîk inceleme tekrarlandı. Hastaların tam ekokardiyografîk değerlendirmesi transfüzyondan sonra ilk iki gün içinde yapıldı. Bulgular: Pretransfüzyonel hemoglobin ortalaması 9.3 gr/dl (6-12) ve ferritin ortalaması 4358 ng/dl (999 - 8588) idi. Tüm hastalarda sol ventrikül sistolik fonksiyonları normal saptanırken, 26 hastada (%67) sol ventrikül diyastolik disfonksiyonu saptandı. Sol ventrikül MPİ hastaların tamamında, sağ ventrikül MPİ ise % 97' sinde normal değerinin üzerindeydi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF CARDIAC FUNCTIONS AND INVESTIGATION OF ENALAPRDL TREATMENT ON THOSE FUNCTIONS IN THALASSEMIA MAJOR PATIENTS Purpose: Cardiac complications are the most common cause of death in thalassemia major patients. Diastolic dysfunction occurs at the early stage and systolic dysfunction occurs at the late stage of the thalassemic patients' course due to secondary hemochromatosis. There is no generally accepted treatment for diastolic abnormalities. In this study, cardiac functions of thalassemia major patients living in Denizli were evaluated by echocardiography. Effect of enalapril treatment on thalassemic patients who are asymptomatic even diastolic dysfunction was observed. Material and Method: 40 (23 male, 17 female) thalassemia major (mean age 13,1±4,5 years) and 40 healthy subjects (13,5±4,3 years) were included in this study. 24 thalassemia major patients (13 male, 11 female) who were diagnosed to have diastolic dysfunction by echocardiography were put on 0.1-0.5 mg/kg/day (maximum 5 miligrams) enalapril treatment. On the sixth and twelfth months of the treatment echocardiographic examinations were repeated. Complete echocardiographic evaluations of the patients were performed within two days after blood transfusion. Results: Mean hemoglobin and serum ferritin values were 9.3 gr/dL (6-12) and 4358 ng/dL (999-8588) respectively before transfusions. All of the patients demonstrated normal systolic function whereas 26 (67%) of them had diastolic dysfunction. Left ventricular MPI values were above normal in all patients and right ventricular MPI values were above normal in 97% of the patients.