Talasemi majorlu hastalarda kalp hızı değişkenliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of heart rate variability in patients with thalasemia major
  1. Tez No: 359118
  2. Yazar: ÖZGE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEKİ BİLİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Talasemi majorlü hastalarda demir birikimine bağlı olarak gelişen kardiyak komplikasyonlar başlıca ölüm nedenidir. Çalışmamızda kalp hızı değişkenliğinin, demir birikimine bağlı erken kardiyak etkilenme ve aritmi riskini göstermedeki değerliliğini ve talasemi major tanılı çocuklarda noninvaziv bir yöntem olarak kalp hızı değişkenliğinin (KHD) kullanılabilirliğinin araştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda, Ekim 2012 ile Ağustos 2013 tarihleri arasında gerçekleştirildi. 30 beta talasemi major tanılı hasta ile 30 sağlıklı kontrol grubunun 24 saatlik holter elektrokardiyografik incelemesi yapıldı. İki grubun kalp hızı değişkenliği, zaman ve frekans indeksleri karşılaştırıldı. Serum ferritin düzeyleri ve KHD parametreleri arasındaki ilişki değerlendirildi. Bulgular: Talasemi major tanılı hastaların 16'sı kız (%53), 14'ü erkek (%47) olup yaşlarının ortalaması 10,1±3,8 yıl idi. 24 saatlik Holter EKG parametrelerinden, maksimum kalp hızı, SDNN, SDNN İndeks, RMSSD, pNN50, TP, LF ve VLF parametreleri hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu. Hastalar ferritin değerlerine göre, ferritin değeri 1500-2500 ng/ml arasında olanlar Grup I, 2501-5000 ng/ml arasında olanlar Grup II, 5000 ng/ml üzerinde olanlar Grup III olmak üzere üç gruba ayrıldı. Kalp hızı değişimi parametreleri ile ferritin değerlerine göre ayrılan gruplar karşılaştırıldı. Maksimum kalp hızı Grup I'de, Grup II ve Grup III'e göre anlamlı yüksek bulundu (p=0,03). Diğer parametreler arasında gruplar arası anlamlı fark yoktu. Hastaların sekizinde ektopik vuru saptandı. Ekokardiyografi bulgusu normal olan 24 hastanın dördünde holter EKG'de atriyal veya ventriküler ektopik vuru saptandı. Sonuç: Ferritin değerlerinin hem kardiyak fonksiyonların hem elektriksel değişimlerinin izlenmesinde yararlı olmadığı saptandı. Ekokardiyografik olarak kardiyak etkilenme saptanmadan önce otonom disfonksiyon, atriyal ve/veya ventriküler erken vurular saptanabileceği için TM'li hastalara, özellikle ikinci dekattan itibaren yıllık olarak ekokardiyografik incelemenin yanı sıra 24 saatlik holter EKG monitörizasyonun uygulanması gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Objective: Cardiac complications due to the iron overload in patients with thalassemia major are the leading cause of death. In our study, we aimed to investigate the usability of heart rate variability (HRV) due to accumulation of iron in early cardiac involvement and the risk of arrhythmia in children with thalassemia major and non-invasive method of demonstrating the credibility of the HRV. Materials and Methods: This study was performed between October 2012 and August 2013 in Dicle University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics. The 24-hour holter electrocardiography of 30 patiens with beta-thalassemia major and 30 healthy control subjects with a diagnosis were examined. Time and frequency indices of heart rate variability in the two groups were compared. The relationship between serum ferritin levels and HRV parameters were evaluated. Results: Patients with thalassemia major were 16 girls (53%) and 14 men (47%) and the mean age was 10.1 ± 3.8 years. The maximum heart rate, SDNN, SDNN index, RMSSD, pNN50, TP, LF and VLF parameters of 24-hour Holter ECG parameters were significantly lower in the patient group than the control group. Patients were divided into three groups according to ferritin levels as Group I (ferritin levels between 1500 ng/ml and 2500 ng/ml), Group II (ferritin levels between 2501 ng/ml and 5000 ng/ml), Group III (ferritin levels above 5000 ng/mL). The groups allocated in accordance with the ferritin values and HRV parameters were compared. The maximum heart rate in Group I were significantly higher than Group II and Group III (p=0,03). There was no significant difference between the groups in the other parameters. Ectopic beats were determined in eight patients. In holter ECG atrial or ventricular ectopic beats revealed in four of 24 patients with normal echocardiographic findings. Conclusion: Ferritin values were not useful in monitoring the cardiac functions and electrical changes. Autonomic dysfunction, atrial and/or ventricular premature beats can be detected before cardiac involvement in echocardiography. Therefore we think echocardiographic examination on an annual basis as well as the implementation of 24-hour holter ECG should be applied to the patients with thalassemia major especially from second decade of life.