Japon bıldırcınlarında (Coturnix coturnix Japonica) ışık kaynağının bazı verim özelliklerine etkisi ile bazı verim ve yumurta özellikleri arasındaki fenotipik korelasyonlar üzerine bir araştırma
The effects of different light sources on the Japanese quails (Coturnix coturnix Japonica) some production traits and phenotypic correlations among some production traits and egg quality characterictics
  1. Tez No: 164507
  2. Yazar: EVRİM DERELİ FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET NAZLIGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZ Bu araştırmada farklı ışık kaynaklarının (floresans ve tungsten telli ampul) Japon bıldırcınlarında bazı verim özelliklerine etkisi ile bazı verim özellikleri ve yumurta kalite özellikleri arası korelasyonlar incelenmiştir. Bu amaçla çalışmada sekiz haftalık yaşta alınan 50 adet dişi Japon bıldırcın kullanılmıştır. Verim özellikleri ve yumurta kalite özellikleri 13-30 haftalar arasında incelenmiştir. Tungsten telli ve floresans ampul kullanılan gruplarda ortalama canlı ağırlık değerleri, 13, 20 ve 30 haftalık yaşlarda sırası ile 229.54 ve 224.0 g, 227.85 ve 228.21 g, 231.07 ve 233.11 g olarak bulunmuştur. Işık kaynağı etkisinin canlı ağırlık üzerine olan etkisi önemsiz çıkmıştır. Ortalama yumurta ağırlığı (g) ve yumurta verimi (%, kümeste bulunan bıldırcın başına), 13-30 haftalık yaş dönemi için tungsten telli ve floresans ampul kullanılan gruplarda sırasıyla 11.90 ve 11.81; %89.4 ve %88.2 olarak bulunmuştur. Işık kaynağının yumurta ağırlığı ve yumurta verimine etkisi önemsiz çıkmıştır. Işık kaynağının günlük yem tüketimi ve yemden yararlanma oram üzerine olan etkisi istatistiksel olarak önemsiz çıkmıştır. Işık kaynağının kabuk ağırlığı, kabuk oranı, san ağırlığı, ak ağırlığı ve kabuk kalınlığı üzerine etkisi önemli, san çapı üzerine olan etkisi ise önemsiz bulunmuştur. Araştırma sonunda canlı ağırlık ile yumurta ağırlığı, yem tüketimi ile yemden yararlanma oram arasında yüksek düzeyli pozitif korelasyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study the effect of different light sources (flourescent and incandescent lamp) on some production traits and phenotypic correlation among some production traits and egg quality characterictics of Japanese quails was investigated. For this purpose, 50 birds at 8 weeks of age were used. Production traits and egg quality characterictics were measured at 13-30 weeks of age. The average live weights for incandescent and flourescent lamp groups were found as 229.54 and 224.00 g at 13 weeks of age; 227.85 and 228.21 g at 20 weeks of age; 231.07 and 233.11 g at 30 weeks of age respectively light source effects were not significant on live weight for groups. The average egg weight (g) and egg production figures (% HD) were 11.90 and 11.81; 89.4% and 88.2% for incandescent and flourescent lamp groups respectively at 13-30 weeks of period light source effects were not significant on the egg weight and egg production traits. Light source effects were not significant on the daily feed consumption and feed convertion rate. Light source effects were significant on the egg shell weight, egg shell rate, egg shell thickness, yolk weight and albumen weight, not significant on the yolk diameter. At the end of study, the highly positive correlation was found between the live weight and egg weight; daily feed consumption and feed convertion rate.