Psödoeksfoliasyon sendromlu hastaların hümör aközlerinde matriks metalloproteinazlar ve bunların inhibitörleri ile nitrik oksit düzeylerinin incelenmesi
Investigation of matrix metalloproteiroses and inhibitors and NO levels in aqueous humour of psödoexfoliation syndrome patients
- Tez No: 164506
- Danışmanlar: PROF.DR. FARUK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Çalışmamızda Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalında Mayıs 2004 - Mayıs 2005 tarihleri arasında katarakt nedeniyle Fakoemülsifikasyon + göz içi lensi (GİL) cerrahisi uygulanan 50'si kadın 50'si erkek toplam 100 hastanın hümör aköz örnekleri biyokimyasal olarak incelendi. Yaptığımız çalışmanın sonuçları incelendiğinde psödoeksfoliasyon grubunda kontrol hastalarına göre hümör aköz MMP - 9 seviyesinde artış olduğu görülmüş ancak bu artışın psödoeksfoliyatif materyal birikimini engelleyecek düzeyde olmadığı düşüncesine varılmıştır. Ayrıca MMP - 9 seviyesindeki artışın psödoeksfoliyatif materyal birikimine sekonder olabileceği düşünülmüştür. Latanoprost ile psödoeksfoliasyon grubunda MMP - 9 ve MMP - 1 seviyelerinde azalma ve psödoeksfoliasyon ve kontrol grubunun her ikisinde TIMP - 1 seviyesinde belirgin artış olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca latanoprost ile kontrol grubunda MMP - 9 seviyesinde istatiksel anlamlılığa ulaşmayan bir azalma gösterilmiştir. Çalışmamızda psödoeksfoliasyon grubunda ortalama NO seviyesi kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu (sırasıyla 77.69 ± 16.78, 72.27 ± 17.67 ng /mi) ve yüksek NO seviyesi ile korele olarak kontrol grubuna göre MMP seviyelerinde artış ve TIMP -1 seviyesinde azalma tespit edilmiştir. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, aqueous humor samples of 100 patients, 50 male and 50 female, that underwent phacoemulsification +IOL surgery.cause of cataract between May 2004 and May 2005 in the Department of Ophthalmology, Afyon Kocatepe University Medical School, were examimined biochemically. When we evaluate the results, we found that the levels of aqueous humor MMP-9 of pseudoexfoliation group were increased according to the control patients, but this increase was not as high as to prevent pseudoexfoliative material collection. Moreover, increase of MMP-9 level may be secondary to the collection of pseudoexfoliative material. MMP-9 and MMP-1 levels of pseudoexfoliation group were decreased and TIMP-1 levels of pseudoexfoliation and control group were increased with latanoprost. Moreover, a decrease was determined that in the MMP-9 level of control group it not statistically significant with latanoprost. In our studys average NO level of pseudoexfoliation group was higher than control group ( by turn 77.69 ± 16.78, 72.27 ± 17.67 ng /ml ) and an increase of MMP levels and a decrease of TIMP-1 levels were determined according to the control group, that is correlated to the high NO levels. 60