Vitiligoda melanokortin-1 reseptör geni polimorfizmleri sıklığı
Frequency of melanocortin-1 receptor gene polymorphisms in vitiligo
  1. Tez No: 164550
  2. Yazar: EYLEM GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Vitiligo, edinsel ya da kalıtsal olabilen, sık görülen, ilerleyici ve her yaş grubunu etkileyebilen bir deri pigmentasyon bozukluğudur. Klinikte değişik büyüklükte ve lokalizasyonda, her yaş grubunda gözlenebilen, depigmente, keskin sınırlı ve genellikle simetrik makûllerle karakterizedir. Günümüzde vitiligo etyoloj isinde nöral, otoimmün, otositotoksik teoriler ve serbest oksijen radikallerinin rolü dışında %20-40 oranında aile öyküsünün saptanması, bu hastalığın genetik rolü üzerinde de durulması gerektiğini düşündürmüştür. MC1R geni, insan pigmentasyonu ile ilgili tanımlanan temel pigmentasyon genidir. Çalışmamızda, vitiligoda insan pigmentasyon sisteminde kontrol noktası olan melanokortin reseptörünü kodlayan MC1R geni, DNA dizi analizi yapılarak incelendi. Bu amaçla üç kuşaktan beri Trakya Bölgesi'nde yaşayan, sistemik ve dermatolojik başka bir hastalığı bulunmayan 60 vitiligolu hasta ile 60 sağlıklı gönüllü bireyde, MC1R geninin DNA düzeyindeki polimorfik farklılıkları araştırıldı. Olgu ve kontrol gruplarının her birinde toplam beş tip SNP saptandı: Val60Leu (G178T), Val92Met (G274A), Argl51Cys (C451T), ArglöOTrp (C478T), Argl63Gln (G488A). Her iki grup genotip frekansları açısından karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
FREQUENCY OF MELANOCORTIN-1 RECEPTOR GENE POLYMORPHISMS IN VITILIGO SUMMARY Vitiligo is a frequent, progressive skin pigmentation defect that can be congenital or acquired and can affect all age groups. It is clinically characterized by dispigmented, keen bordered and usually symmetric macules which can occur at any size and localization, at any age. For the etiology of vitiligo, detection of 20-40% family history as well as neural, autoimmune, auto toxic theories and the role of free oxygen radicals, suggested that the genetic role of this disease also requires to be studied. MC1R gene is the basic gene that is defined within the context of human pigmentation. In our study, MC1R gene, which encodes the melanocortin receptor that is the control point of human pigmentation in vitiligo, was examined by DNA sequencing. For this purpose, MC1R gene polymorphic differences were examined on DNA level in 60 patients with vitiligo who have lived in Trace region for three generations and have had no other systemic or dermatological diseases and 60 healthy individuals who were volunteered. Five types of SNP's were found in each case and control group: ValöOLeu (G178T), Val92Met (G274A), Argl51Cys (C451T), ArglöOTrp (C478T) and Argl63Gln (G488A). Statistically no significant difference was found when two groups were compared for their genotype frequencies (p>0.05).