Ratlarda venöz anastomoz sonrası iyileşme üzerine eritropoietinin etkileri
The effects of erythropoietin on healing after venous anastomosis in the rats
  1. Tez No: 164673
  2. Yazar: ADEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKERİYA TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
6. ÖZET: Eritropoietin. eritroid progenitor ve endotelyal hücrelerin proiiferasyonu ve farklılaşmasından sorumlu en önemli hemalopoietik düzenleyicidir. Eritropoietinin mikrovenöz anastomoz alanında endotelyal iyileşme sürecini artırıcı etkileri tanımlanmamıştır çalışmada rat dorsal penil veninde anastomoz sonrası venöz endotelyal iyileşme üzerine eritropoietinin etkileri incelendi. Yetmiş sekiz adet Sprague- Dawley cinsi erkek rat kontrol ve eritropoietin olarak iki gruba ayrıldı, bu iki grup da 3.. 5. ve 7. gün olmak üzere üç alt gruba ayrıldı. Bütün ratlara dorsal penil ven anastomozu uygulandı. Kontrol gruplarına tedavi verilmezken, eritropoietin gruplarına 150 IU/kg/48 saat subkütan rl-luEPO uygulandı. Bütün ratlar postopretif 3., 5. ve 7. günlerde sakrifıye edildi. Anastomoz. bölgeleri morfometrik inceleme için hazırlandı. Her bir venöz, segmentin histomorfometrik analizi aynı araştırmacı tarafından Clemex Vision Lite 3.5 görüntü analizi sistemi kullanılarak bilgisayar ortamında yapıldı. İntima/media oranları hesaplandı. Eritropoietin gruplarında kontrol gruplarına göre intima/media oranlan anlamlı derecede daha düşük bulundu (p0,05). 3., 5. ve 7. günler için hematokrit değerleri ölçüldü. Fakat, hematokrit değerleri için 3., 5. ve 7. günlerde kontrol ve eritropoietin grupları arasında fark bulunmadı (p>0,05). Sonuç olarak, bu deneysel çalışma rat dorsal penil veninde mikrovasküler anastomoz sonrası eritropoietin uygulamasının endotelyal rejenerasyonu hızlandırarak önemli derece de intimal formasyonu azalttığını göstermiştir. 61
Özet (Çeviri)
The Effects of Erythropoietin on Healing After Venous Anastomosis In the Rats. 7. SUMMARY Erythropoietin is a principal hematopoietic regulator responsible for the proliferation and differentiation of erythroid progenitor cells and endothelial cells. Its effects on healing process of endothelium has not been described in the microvenous anastomotic site. In this study, the effect of erythropoietin on venous endothelial healing was studied after microvascular anastomosis in the rat dorsal penil vein. Seventy-eight male Sprague- Davvley rats Seventy-eight male Sprague- Dawley rats were divided into two groups (Control and Erythropoietin) and the groups were subdivided into three groups (3rd, 51 and 7'“ days). Rat dorsal penil vein anastomosis was performed in all rats. 150 IU/kg/48 h subcutaneous rHuEPO was administered in all erythropoietin groups, while treatment was not given in the control groups. All rats were sacrified at 3, 51 and 7'”days postope ratively. The sites of anastomosis were harvested for morphometric examination. Histo- morphometric analysis of each venous segment was done with a computerized sketching program (Clemex Vision Lite 3,5 Image Analysis System) by the same examiner. Intima/media ratios were calculated. The ratio of intima to medial areas were significantly less in Erythropoietin groups for 3' and 5"' days compared to control groups for the same days (p0,05). Haematocrit values were measured in all rats for 3r, 5* and 7' days. However, there were no significant difference for haematocrit levels between the the control and erythropoietin groups at 3, 5th and 7th days (p>0.05). 62In conclusion. This experimental study has shown that erythropoietin administration markedly reduced intimal formation with accelerated endothelial regeneration after microvascular anastomosis in rat dorsal penil vein. 63