Sigmoid divertikülitte radyolojik yöntemlerin karşılaştırılması
- Tez No: 164672
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ÖDEV
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
7, ÖZET Sigmoid divertikülit sensitivitesi yüksek, güvenilir bir tanıya ihtiyaç gösteren ve perforasyon, abse oluşumu ve peritonit gibi hayatı tehdit edici tipik komplikasyonları ı olan ciddi bir hastalıktır. Çalışmamızda, cerrahi olarak sigmoid divertikülit tanısı almış 56 hastalık seride, ultrasonogram, bilgisayarlı spiral tomografi ve kontrastlı kolon incelenmesi gibi radyolojik tanı yöntemleri karşılaştırılmıştır. Bu tanı yöntemleri, güvenilir ve kesin bir şeklide tanıya götürmesi, ekonomik olması, hastaya fazla bir yük getirmemesi, ayırıcı tanı yapılmasında faydalı olması ve tedavi konseptine katkı sağlaması açısından değerlendirildi. Divertikül kolon duvarında gözlenen keseleşmelerdir. Burada, lokalize enflarnasyon sonucu diverikülit gelişir. Divertiküloz ise divertiküiierin yaygın olarak gözlenmesidir. En sık batılı endüstri ülkelerinde gözlenmektedir. Çalışmamızdaki hastaların yaş ortalaması 60,5 idi. 25 kadın, 31 erkek vardı. Hastaların üçünde komplikasyon olarak örtülü perforasyon görüldü. Uitrasonografinin sensitivitesi % 64, tek kontrastlı(iyot içerikli) kolon incelemesinin sensitivitesi % 77, bilgisayarlı spiral tomografinin sensitivitesi ise %78 olarak tespit edildi. Çift kontrastlı(bariumlu) kolon grafiss sensitivitesi yeterli hasta olmadığı için değerlendirilemedi. Ultrasonografı açıklanamayan sol alt karın ağrılarının açıklanmasında kullanılabilecek iyi bir tarama yöntemidir. Ekonomik olması ve radyasyona maruz 49kalınmaması bir avantajdır. Bilgisayarlı spiral tomografi ise hem divertikülit tanısının konmasında, hem komplikasyonların belirtilmesinde, hem de ayırıcı tanıda ve tedavi konseptinin belirlenmesinde güvenilir bir şekilde kullanılabilir. Tek kontrastlı kolon grafisi ise enflamasyonun ve yayılımının, özellikle darlıkların tespitinde faydalıdır. Çift kontrastlı kolon grafisi akut bir divertikülit atağı sonrasında kolon genel olarak değerlendirmek açısından faydalıdır. 50
Özet (Çeviri)
8.SÜMMARY Sigmoid coion diverticulitis is a characterized disease with life threatening complications.it may cause the perforation, abscess formation and peritonitis. Diverticulitis needs high sensitivity and a reliable diagnosis. This is a retrospective study. in this study radiological methods which are sonography, computed tomography, barium enema and colon contrast enemawere compared in 56 patients with sigmoid coion diverticulitis, has been proven surgically. This modalities are evaluated for a reliable and definite diagnosis, economical, easy for the patient, useful for differencial diagnosis and contrubitions to the treatment. Diverticul is mucosal herniation through colonic wall. Diverticulosis is presence of multiple diverticula asymptomatic. Diverticulitis results from diverticular perforation with intramural, pericolic or peritoneal inflammation The pathology is seen commonly in industrialized and westernized countries. In our study, 58 patients with sigmoid diverticulitis { 25 females, 31 males, mean range 60,5).Three patient have perforation as a compiication.The sensitivity of radiological modalities was.sonography 84 %, colon contrast enema 77 %, computed tomography 78 %. The sensitivity of barium enema coudn't determined because the number of patients were low. Sonography is a screening method for unexplained abdominal pain and cheap, having not X -rays. 51Computed tomography is used reiiabiy not only diagnosing of diverticulitis and definition of complications but also differential diagnosis and definition of treatment. Colon contrast enema is useful to show inflammation and its spreads, especially for stenosis. Barium enema is useful for colon morfoiogy after diverticulitis. 52