Diatom incelemelerinin suda boğulma tanısı açısından değerinin deneysel sıçan suda boğulma modelinde araştırılması
- Tez No: 164707
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YASEMİN BALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
TEZ ÖZETİ Sudan çıkarılmış cesetlerin hepsi suda boğulmuş anlamına gelmemektedir. Sudan çıkarılmış bir cesedin suda boğulma nedeniyle ölüp ölmediğinin ayrımını yapmak adli bilimciler için oldukça önemlidir. Diatomlar, su içinde bulunan, hücre zarlarındaki silisyum nedeniyle, ısıya, aside, çürüme vb. çevresel koşullara dayanıklı bitkisel kaynaklı tek hücreli mikroorganizmalardır. Akciğerlere aspire edilen suyla birlikte alveolo-kapiller bariyeri geçerek kan dolaşımı ile uzak organlara kadar gidebilirler. Uygun yöntemlerle tespit edilmeleri halinde kişinin su içerisinde nefes aldığını (suda boğulma) göstermesi açısından değerli mikroorganizmalardır. Bu çalışmada Eskişehir Porsuk Çayı suyu kullanılarak deneysel sıçan suda boğulma modelinde gerek akciğerler gerekse diğer uzak organlarda niceliksel olarak diatomlann tespit edilebilirliğini araştırmak amacıyla, 10'u kontrol, 10'u PM 24 saat, 10'u PM 72 saat suda bekletilen, 10'uda tatlı suda boğulan olmak üzere 40 adet wistar albino cinsi yetişkin ratlar kullanıldı. Alınan su örneklerinin diatom floraları önceden niceliksel olarak belirlendikten sonra sıçanların dokularında (beyin, akciğer, böbrek ve kemik iliğinde) saptanan diatomlarla karşılaştırıldı. Diatom incelemeleri için doku örnekleri nitrik asitle eritilip benmaride ısıtıldıktan sonra santrifüj edilerek, oluşan agregat diatom varlığı açısından ışık mikroskobu ile incelendi. Tespit edilen diatomlar digital görüntüleme sistemi ile kaydedildi. Böylece Sudan Çıkarılmış Cesetlerdeki, gerçek suda boğulma olgularında Diatomların tanı açısından tespit edilebilirliği ve önemi değerlendirildi. Sudan çıkarılmış cesetlerde; organ ağırlıklarına göre ayrım yapmanın sakıncalı olduğu, akciğerdeki diatom sayılarının, cinsiyet ile ilişkili olmadığı, suda boğulan grupta rat ağırlığı, boğulma esnasındaki derin inspiryum süresi ve kalbin durduğu süre ile ilişkisiz olduğu görüldü. Aspire edilen su miktarı arttıkça akciğerde görülen diatom sayısının arttığı ve akciğerdeki diatom sayılan ile uzak 62organların herhangi birinde diatom görülmesi arasında önemli derecede korelasyon saptanmış olup genel olarak diatom incelemelerinin suda boğulma tanısında kullanılabilecek, oldukça faydalı bir yöntem olduğu düşünüldü. 63
Özet (Çeviri)
THESIS SUMMARY It doesn't mean that corpses all of which were removed from water were all drowned in water. It is very important for forensic scientists that whether a body which was removed from water died because it was drowned in water or not. Diatomophycea, exist in water, are vegetable origined single-celled microorganisms which are resistant to heat, acid and environmental circumstances mortifying. Alveolo-capiller together with water aspirated into lungs can g oto distant organs with blood circulation by passing through the barrier. Diatomophycea, if determined with appropriate methods, are valvable microorganisms with respect to the fact that they shaw that the person breaths in water (being drowned in water). In the present study, by using water of Eskişehir Porsuk River, for searching determination of diatomophycea in both lungs and other distant organs quantitatively according to experimental rat being drowned in water model 40 wistar albino kind mature rats, 10 of which were control, 10 of which were PM kept in water for 24 hours, 10 of which were PM kept in water for 72 hours, and 10 of which were drowned in sweet water were used. After determination of diatomophycea floras of water samples quantitaviley, they were compared with diatomophycea, which were fixed in rats'tissues (brain, lung, kidney and bone marrow). For diatomophycea investigations, after tissue samples dissolved in nitric acid were heated in waterbath by centrifuging, they were examined in light microscope with respect to existance of aggregate diatomophycea. Determined diatomophycea were recorded digital visual system. By this way determination capasity and importance of diatomophycea for diagnosis in real being drowned in water cases of corpses remowed from water were evaluated. In regard to corpses from water, they were found that seperating according to organ weight was undesirable an number of diatomophycea in lung wasn't related to gender and rat weight in being drowned in water group wasn't related to neither deep inspirium duration while being drowned nor duration of stopping of heartbeat. They were also found that the more amount of water which was aspirated, the more number of diatomophycea in lungs and diatomophyceaseen in any distant organs. Generally, investigation of diatomophyceahas been thought as a quite eseral method which can be used in diagnosis of being drowned in water. 64