Kedi ve köpek orijinli acinetobacter türlerinin izolasyonu, identifikasyonu ve antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi
The isolation and identification of acinetobacter species, with originated of dogs and cats, and detection of antimicrobial susceptibility
  1. Tez No: 164706
  2. Yazar: ÖZNUR KAAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
oz Bu araştırma ile Aydın ve İzmir bölgelerindeki kedi ve köpeklerde şekillenen infeksiyonlarda Aclnetobacter türlerinin rolünün araştırılması ve elde edilen izolatların antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada kullanılan 100 adet svab, küçük hayvan klinikleri ve hayvan hastanelerinde bulunan köpek (70 adet svab) ve kedilerden (30 adet svab) temin edildi. Toplanan 100 adet svabtan 3 adet (% 3) A. baumannii susu izole ve identiflye edildi. Çalışmada izole ve identiflye edilen A. baumannii suşlarmm; amikasin, meropenem, sulbaktam + ampisilin, imipenem, sefoperazon + sulbaktam gibi antibiyotiklere duyarlı olduğu, sefoperazon, levofloksasin, sefepim, seftriakson, cefuroksim sodyum, ampisilin, gentamisin, amoksisilin + klavulanik asit, sefotaksim gibi antibiyotiklere dirençli olduğu belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler : Aclnetobacter baumanii, İzolasyon, İdentifikasyon, Antibiyotik Duyarlılık Testi
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The aim of this study was to examine the presence of acinetobacters infections in cats and dogs in cities Aydm and İzmir. The relationship between these infections that occur in hospitals was also examined. To this end, 1 00 samples in total were collected from dogs (70 swabs) and cats (30 swabs) presented to small animal clinics and animal hospitals. Acinetobacter baumannii was isolated and identified in 3 out of 100 samples (3 %). These strains of A. baumannii isolates were found to be sensitive to some antibiotices such as amikacin, meropenem, sulbactam+ampicillin, imipenem and cephaperazone + sulbactam. On the other hand, they were found to be resistant to cephaperazone, levofloxacin, cefepime, ceftriaxone, cefuroxime sodium, ampicillin, gentamicin, amoksisillin + clavulanic acid and cefotaxime. Keywords : Acinetobacter baumanii, Isolation, Identification, Antibiotic Susceptibility Tests