Behçet sendromunda çift-kör plasebo kontrollü depo kortikosteroid çalışması
A double blind traial of depot corticosteroids in Behçet's syndrome
  1. Tez No: 164740
  2. Yazar: SEBAHATTİN YURDAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 23
Özet
ÖZET Amaç: Kontrollü çalışmalar olmamasına rağmen steroidler Behçet sendromunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Depo kortikosteroidlerin etkinliğini birincil olarak genital ülserler ikincil olarak da Behçet sendromunun diğer deri-mukoza belirtileri için değerlendirdik Yöntemler: Aktif genital ülseri olan 86 hasta 27 hafta süreyle 3 haftada bir ya intramüsküler steroid (40 mg metilprednisolon asetat) ya da plasebo gruplarına rastgele olarak dağıtıldı. Bulgular: Yetmiş altı hasta (% 88) tedaviyi tamamladı. Gruplar arasında genital ülser, oral ülserasyonlar ve folikülitlerin ortalama sayıları arasında anlamlı bir farklılık yoktu. Tüm grupta, eritema nodozum ortalama sayılan steroid grubunda daha azdı (0.1 ± 0.3 karşı 0.3 ± 0.5, p = 0.0046); alt grup analizinde bu kadınlar için anlamlı iken (0.2 ± 0.4 karşı 0.4 ± 0.5, p = 0.0148) ve erkekler için değildi (0.1 ± 0.1 vs 0.2 ± 0.4, p = 0.1). Sonuç: Düşük doz depo steroidin genital ülserlere faydalı bir etkisi olmadı. Diğer taraftan, özellikle kadınlarda, eritema nodozumu kontrol etmede faydalıdır. 16
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Steroids are widely used in Behcet's syndrome despite absence of controlled studies. We assessed the effect of depot steroids primarily for genital ulcers and secondarily for the other mucocutaneous manifestations of Behcet's syndrome. Methods: We randomized 86 patients who had active disease with genital ulcers to receive either intramuscular injections (40 mg methylprednisolone acetate) or placebo every three weeks for 27 weeks. Results: Seventy-six patients (88 %) completed the treatment. There were no significant differences in the mean number of genital and oral ulcers, and folliculitis between groups. The mean number of erythema nodosum lesions was less in the steroid group as a whole (0.1 ± 0.3 vs 0.3 ± 0.5, p=0.0046); subgroup analyses revealed that this was significant for females (0.2 ± 0.4 vs 0.4 ± 0.5, p=0.0148) and not for males (0.1 ± 0.1 vs 0.2 ± 0.4, p=0.1). Conclusion: Low dose depot steroids did not have any beneficial effects on genital ulcers. However, it was useful in controlling erythema nodosum lesions, especially among the females. 17