Basit obezitede cushing sendromu sıklığı
The frequency of cushing syndrome in simple obesity
- Tez No: 164739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KADIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Bu çalışma sıklıkla obezite ile beraberlik gösteren CS'nun kliniğe başvuran tüm basit obezlerde araştırmanın haklılığını ve önemini vurgulamış, bu amaçla uygulanabilecek olan tarama testlerini ve bu testlerin hasta populasyonundaki güvenilirliklerini irdelemiştir. Bu amaçla çalışmaya 127'si (% 84.66) kadın, 23'ü (% 15.33) erkek, toplam 150 obez ( vücut - kitle indeksi > 25 kg/m ) erişkin (>15 yaş) hasta alınmıştır. Tüm hastalara 12 saatlik açlığı takiben venöz kan örneğinde kortizol, ACTH, glukoz, insülin, serum lipidleri (total kolesterol, LDL, HDL, VLDL-kolesterol ve trigliserid), serbest tiroksin (ST4 ), tirotropin (TSH) ve 24 saatlik idrarda serbest kortizol ölçümleri yapılmıştır. Yüksek idrar serbest kortizol seviyelerine 30 hastada rastlanmıştır (% 20) (128.24 ± 15.19ug / 24 saat). Bu 30 hastanın 14'nde (% 9.33) DDDBT'nde baskılanmayan kortizol seviyeleri (6.89± 2.92 ug / di ) saptanarak CS tanısı konulmuştur. Ayırıcı tam algoritmine sağdık kalınarak uygulanan YDDBT, radyolojik görüntüleme yöntemleri ve inferior petrosal sinüs örneklemesine kadar gidebilen ileri inceleme yöntemleri sonucunda bu 14 CS'lu hastanın 9'nda 'hipofiz mikroadenomu'na bağlı 'CH', 3'nde 'sürrenal adenomuna, birinde ise 'sürrenal karsinomuna bağlı hiperkortizolizm; operasyonlar sonucu elde edilen materyallerin patolojik incelemeleri ile de doğrulanarak konulmuştur. 1 hasta ise tanısal testleri tamamlamayı red ettiğinden ayırıcı tam yapılmamıştır. CS tanısı konulan 14 hasta, geriye kalan basit obeziteli 136 hasta ile kıyaslandığında her iki grubun bazal kan kortizolü ve ACTH değerleri arasında anlamlı bir fark olmamasına karşın, idrarda serbest kortizol seviyelerinin ve DDDBT sonrası kortizol seviyelerinin CS'lu olgularda basit obezlere göre belirgin yüksek olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak bu çalışma basit obezite yalanması ile başvuran tüm hastalarda CS'nun taranmasını önermektedir. 28
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET Objectives: The aim of this study to evaluate the coexistence of Cushings syndrome (CS) and simple obesity. Methods: A total of 150 obese patients (body mass index > 25 kg/m2) (127 female, 23 male, mean age: 45.77± 18.46 years) were evaluated with a detailed medical history. We prospectively measured urinary free Cortisol (UFC) levels in patients. Also, measurements were made of ACTH, fasting glucose, insulin, freeT4, TSH, total cholesterol, LDL-c, HDL-c, VLDL-c and triglycerid in the patients. Normal ranges in our laboratory are 5-25 mcg/dl and 10- 80 ng / 24 h for 08:00 h serum Cortisol and UFC, respectively. Overnight 1 mg dexametasone suppression test was done when UFC level was high. Results: Measured values of laboratory datas were; ACTH : 33.17 ± 1 6.67 pg/ml, glucose: 106.30 ± 4.03 mg/dl, insulin: 18.88 ± 4.17 mU/ml, sT4 : 3.40 ± 1.14 ng/dl, TSH: 2.46 ± 1.26 mIU/1, total cholesterol: 217.61 ± 19.63 mg/ dl, LDL-c: 130.52 ± 13.74 mg/dl, HDL-c: 48.46 ± 5.32 mg/dl, VLDL-c: 30.12 ± 13.30 mg/dl, triglycerid: 135.77 ± 17.55 mg/dl and UFC: 58.14 ± 12.29 ng/24 h High levels of UFC were measured in 30 patients (20 %) (128.24 ± 15.19ng / 24 h).. Cushings syndrome was diagnosed in 14 patients (9.33 %) of this group with measuring non- dexamethasone suppressible hypercortisolism (6.89± 2.92 ug / dl ) and radiologic localization studies (adrenal computed tomography and pituitary magnetic resonance imaging). The etiologic reasons of CS were: pituitary microadenomas in 9 patients, adrenocortical adenoma in 3 patients and adrenocortical carcinoma in one patient. Conclusion: Cushing's syndrome is often related with simple obesity and it must be detected in these patients. 29