Gestasyonel diabetes melitusda vücut yağ oranı ve serum leptin düzeylerinin insülin rezistansı ve insülin sensitivitesine etkisi
Effects of the body fat composition and serum leptin levels to insulin resistance and insulin sensitivity, in the gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 164819
  2. Yazar: ÖZGÜR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAMIK DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
I - ÖZET Giriş ve Amaç Gestasyonel diyabet (GDM) ve obesite gebelik esnasında sıkça karşılaşılan metabolik anormalliklerdendir. Annenin gebelik öncesindeki azalmış insülin duyarlılığına gebelik süresince ortaya çıkan yetersiz insülin yanıtlarının birleşimi, GDM'- nin altta yatan fizyopatolojik mekanizması olarak düşünülmektedir. Dolayısıyla GDM' li kadınlar normal gebelere göre insülin duyarlılığında azalma veya artmış insülin direncine sahiplerdir. Bu durum gerek anne gerek fetüs için kısa ve uzun dönemde pek çok metabolik probleme neden olmaktadır. Leptin başlıca yağ hücrelerinden salgılanan ve enerji metabolizması üzerine etkili bir hormondur. Leptin seviyelerinin gebelerde gebe olmayan kadınlara kıyasla daha fazla olduğu bildirilmiştir. Plasental leptin üretimi, gestasyonel hormaonlar ve gebelik süresince artan yağ dokusu ve hiperinsülinemi bu durumdan sorumlu gibi görünmektedir. GDM' li gebelerde bu konuya ilişkin yeterince çalışma bulunmamaktadır. Biz bu çalışmada GDM' li gebelerin vücut yağı, serum insülin ve leptin düzeylerinin normal gebelerle karşılaştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem Bu araştırmada 26-36. gestasyonel haftalar arasındaki 56 GDM' li ve 42 sağlıklı gebe prospektif olarak çalışmaya alındı. Antropometrik olarak vücut kitle indeksi (VKl) ve cilt kıvrım kalınlıkları (CKK) ölçüldü. Vücut yağı yüzdesi Siri formülüyle CKK' dan hesaplandı. Serum insülin ve leptin seviyeleri biyokimyasal olarak tespit edildi. İnsülin duyarlılığının değerlendirilmesinde QUICKI, insülin direncinin değerlendirilmesinde ise HOMA indeksleri kullanıldı. Sonuçlar Gebelik haftası ve VKl bakımından her iki gurup da benzerdi (p>0.05). Buna karşın kontrol gurubundaki gebeler GDM' li gebelere göre daha gençti. Serum insülin (14.62 ± 12.0 mlU/ml vs. 8.81 ± 4.2 mlU/ml; p=0.004) ve leptin düzeyleri (37.64 ±15.4 ng/ml vs. 31.4 ± 14.9 ng/ml; p=0.04) GDM' li gebelerde kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu. Siri formülüne göre elde edilen vücud yağ yüzdesi olgu grubunda normal gebelere göre daha fazlaydı (% 21.99 ±2.30 vs. %20.7 ± 2.0; p = 0.007). HOMA yöntemi ile hesaplanan insülin direnci GDM' li gebelerde normallere göre daha fazlayken (3.54 ± 3.2 vs. 1.65 ± 0.8; p=0.000), QUICKI insülin duyarlılığı anlamlı derecede düşüktü (0.33 ± 0.03 vs. 0.36 ± 0.03; p=0.000). Korelasyon analizinde Siri formülüne göre hesaplanan vücut yağ oranı ile serum leptin(p= 0.00; 1-r= 0.57), insulin düzeyleri (p=0.04;r=0.21) ve HOMA yöntemi ile hesaplanan insulin direnci arasında (p=0.41;r=0.20) anlamlı pozitif korelasyon ; QUICKI insülin duyarlılığı arasında (p=0.00;r= - 0.384) ise anlamlı ters korelasyon bulundu Tartışma Sonuç olarak GDM de sağlıklı gebelere göre artmış olan vücut yağ oranı; leptin düzeylerinin- ve insülin rezistansının artmasına, insülin sensitivitesinin ise azalmasına yol açmaktadır. Cilt kıvrım kalınlığının ölçülerek vücut yağ oranının hesaplanması, gebelerde güvenilir, kullanımı kolay ve uygun bir yöntem gibi görünmektedir. II - SUMMARY Introduction and Aim Gestational diabetes (GDM) and obesity are the common metabolic abnormalities occurring during pregnancy. Decreased maternal pregravid insulin sensitivity coupled with an inadequate insulin response are considered to be the pathophysiological mechanisms underlying the development of GDM. Thus, women with GDM have decreased insulin sensitivity (increased insulin resistance) in comparison with normal pregnancies. Short- and long-term implications of decreased insulin sensitivity results with a variety of conditions for mother and fetus. Leptin, a polypeptide hormone primarily produced by fat cells, has been shown to regulate energy metabolism. Serum leptin concentrations are elevated throughout pregnancy and various factors including the production in the placenta, gestational hormones, increased maternal fatness and increased insulin resistance. There is not enough studies regarding to this subject in GDM. We aimed to examine the percent body fat, serum insulin and leptin levels in GDM and normal pregnancies. Materials and Methods 56 pregnant women with GDM and 42 healty pregnant women between 26. - 36. gestational weeks have been included in the study prospectively. Body mass index (BMI) and skinfold thickness have been calculated antropometrically.body fat percantage has been calculated from skin fold thickness according to Siri formula.Serum insulin and leptin levels have been mesaured biochemically. For evalution of insulin sensitivity, QUICKI ; for evalution of insulin resistance, HOMA indexes have benn used.
Özet (Çeviri)
r= 0.57), insulin düzeyleri (p=0.04;r=0.21) ve HOMA yöntemi ile hesaplanan insulin direnci arasında (p=0.41;r=0.20) anlamlı pozitif korelasyon ; QUICKI insülin duyarlılığı arasında (p=0.00;r= - 0.384) ise anlamlı ters korelasyon bulundu Tartışma Sonuç olarak GDM de sağlıklı gebelere göre artmış olan vücut yağ oranı; leptin düzeylerinin- ve insülin rezistansının artmasına, insülin sensitivitesinin ise azalmasına yol açmaktadır. Cilt kıvrım kalınlığının ölçülerek vücut yağ oranının hesaplanması, gebelerde güvenilir, kullanımı kolay ve uygun bir yöntem gibi görünmektedir. II - SUMMARY Introduction and Aim Gestational diabetes (GDM) and obesity are the common metabolic abnormalities occurring during pregnancy. Decreased maternal pregravid insulin sensitivity coupled with an inadequate insulin response are considered to be the pathophysiological mechanisms underlying the development of GDM. Thus, women with GDM have decreased insulin sensitivity (increased insulin resistance) in comparison with normal pregnancies. Short- and long-term implications of decreased insulin sensitivity results with a variety of conditions for mother and fetus. Leptin, a polypeptide hormone primarily produced by fat cells, has been shown to regulate energy metabolism. Serum leptin concentrations are elevated throughout pregnancy and various factors including the production in the placenta, gestational hormones, increased maternal fatness and increased insulin resistance. There is not enough studies regarding to this subject in GDM. We aimed to examine the percent body fat, serum insulin and leptin levels in GDM and normal pregnancies. Materials and Methods 56 pregnant women with GDM and 42 healty pregnant women between 26. - 36. gestational weeks have been included in the study prospectively. Body mass index (BMI) and skinfold thickness have been calculated antropometrically.body fat percantage has been calculated from skin fold thickness according to Siri formula.Serum insulin and leptin levels have been mesaured biochemically. For evalution of insulin sensitivity, QUICKI ; for evalution of insulin resistance, HOMA indexes have benn used.Results Both groups were similar according to gestational weeks and BMI (p>0.05). On the other hand, pregnant women in control group were younger than pregnant women with GDM. Serum insulin (14.62 ± 12.0 mlU/ml vs. 8.81 ± 4.2 mlU/ml; p=0.004) and leptin levels(37.64 ±15.4 ng/ml vs. 31.4 ± 14.9 ng/ml; p=0.04) have found higher in pregnant women with GDM than control group. Body fat percantage according to Siri formula, in pregnant women with GDM have been found more than normal pregnant women (% 21.99 ±2.30 vs. %20.7 ± 2.0; p = 0.007). Insulin resistans as calculated according to HOMA-IR method has been found higher in pregnant women(3.54 ± 3.2 vs. 1.65 ± 0.8; p=0.000) with GDM but insulin sensitivity according to QUICKI, has been found lower significantly(0.33 ± 0.03 vs. 0.36 ± 0.03; p=0.000).In analysis of correlation; positive correlation significantly has been found between serum leptin(p= 0.00; r= 0.57), insulin levels(p=0.04;r=0.21) and body fat rate as calculated according to Siri formula and insulin resistance as calculated according to HOMA-IR methods(p=0.41 ;r=0.20) but between insulin sensitivity according to QUICKI and body fat rate according to Siri formula, there has been negative correlation significantly(p=0.00;r= - 0.384). Discussion As the results, increased body fat rate in pregnant women with GDM, increases serum leptin levels and Insulin resistance, but decreases the insulin sensitivity, calculate of body fat rate by measurement of skinfold thickness has been seen as suitable, cost-effective and save method in pregnant women. -3