Dirençli hipertansif ve kan basıncı kontrol altındaki hipertansif hastalarda hedef organ hasarının karşılaştırılması, hedef organ hasarı ile hs-CRP ve homosistein düzeyleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 164820
  2. Yazar: EGEMEN DUYGU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERAP ERDİNE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Amaç: Hipertansif hastalarda hedef organ hasarı (HOH) etkili kan basıncı kontrolü ile ilişkilidir. Bu çalışmada dirençli hipertansif hastalarda HOH ciddiyeti ve yaygınlığı, kan basıncı kontrol altındaki hipertansif hastalar ile karşılaştırıldı. Ayrıca her iki hasta grubunda hs-CRP ve homosistein düzeyleri ölçülerek HOH ile ilişkileri araştırıldı. Yöntem: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Hipertansiyon Polikliniğinde izlenen 59 hipertansif hasta çalışma kapsamına alındı. Hastalar dirençli hipertansif ve kan basıncı kontrol altındaki hastalar (hedef kan basıncı < 140/90 mmHg) olarak değerlendirildi. Dirençli hipertansiyon tanımı için uluslararası hipertansiyon tedavi kılavuzlarında belirtilen, diüretiği de içeren en az üç ilaçlı tedavi rejiminin uygun dozlarda verilmesine rağmen hedef kan basınçlarına ulaşılamaması olarak kabul edildi. Hastalara aşağıda belirtilen incelemeler yapıldı: 1. Klinik kan basıncı ölçümleri, 2. Rutin biyokimyasal tetkikler, hs-CRP ve homosistein düzeylerinin ölçümü, 3. Yirmi dört saatlik idrarda mikroalbuminüri ölçümü, 4. 24 saatlik ambulatuar kan basıncı izlemi (AKBİ), 5. Göz dibi incelemesi, 6. Karotis ulrasonografisi, 7. Ekokardiyogram. Bulgular: İki grup arasında yaş ve cinsiyet dağılımı, vücut kitle indeksi, sigara alışkanlığı, kan şekeri düzeyi ve hipertansiyon süresi arasında fark yoktu. Dirençli hipertansif grupta ortalama ambulatuar kan basıncı değerleri (139.2 ± 5.3 / 86.1 ± 6.9 vs.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim: Target organ damage (TOD) in hypertensive patients is related to effective blood pressure control. In this study, the severity and the prevalance of TOD in resistant hypertensive patients were compared with those of well-controlled hypertensives. In both patient groups hs- CRP and homocysteine levels were measured and their relations with TOD were assessed. Methods: Fifty nine patients followed in University of Istanbul, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Cardiology Department, Hypertension Outpatient Clinic were involved in the study. Patients were classified as resistant or well-controlled hypertensives (target blood pressure < 140/90 mmHg). Resistant hypertension was defined as failure of treatment despite the concomitant usage of at least three drugs including diuretics, as reported in the international hypertension treatment guidelines. The patients underwent the following procedures: 1. Clinic blood pressure measurement, 2. Blood sampling for routine biochemistry examinations, hs-CRP and homocysteine, 3. 24h urine collection for microalbuminuria, 4. 24h ambulatory blood pressure monitoring (ABPM), 5. Funduscopic examination, 6. Carotid ultrasonogram, 7. Echocardiogram. Results: Both groups were similar for age, gender, body mass index, smoking habit, blood glucose level and the duration hypertension. In resistant hypertensive group, ABPM blood pressure measurements (139.2 ± 5.3 / 86.1 ± 6.9 vs. 116.6 ± 5.7 / 69.1 ± 5.1 mmHg, p O.001) and clinic blood pressure levels (157,12 ± 9.9 / 95.77± 8.4 vs.