Global ortalamalı ve yerel ortalamalı kriging kestirim tekniklerinde komşuluğun belirlenmesi ve karşılaştırılması
- Tez No: 16484
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. TEKİN SÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
XXI ÖZET Bu çalışmanın.amacı kriging kestirim tekniklerinden glo bal ortalamalı ve yerel ortalamalı kriging kestirim tek niklerindeki kriging komşuluğunun belirlenmesi ve bu tek niklerin karşılaştırılmasıdır. Birinci Bölümde, Jeoistatistik tekniklerin gelişimi üze rinde durularak çalışmanın amaçları belirtildi. îkinci Bölümde, bölgesel değişken kuramı ve varsasayım- lar tanıtılarak, yapısal analiz ve kriging kestirim tek niklerinin kuramsal özelliklerini içeren genel bilgiler verildi. üçüncü Bölümde, uygulamanın yer aldığı Gümüşköy gümüş yatağındaki tenor değişkenine ilişkin önce dört yönde deneysel variogram değerlerinin bulguları irdelendi. Son ra deneysel variogramların küresel model özelliği gösterdi ği belirlendi ve model parametreleri görsel olarak kesti rildi. Daha sonra yatağın kriging komşuluğu belirlendi ve yatağın m global ortalamasının ağırlığı 0.30 'dan küçük bulunması nedeniyle tenor kestirimlerinde her iki kriging kestirim tekniği uygulandı. Sonuçta, yatak için glabal or talamalı kriging kestirim tekniğinin uygulanmasına karar verildi. Son Bölümde, çalışma ile ilgili genel bir değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
XV SUMMARY The aim of this study is to compare simple kriging and ordinary kriging techniques and to determine kriging neighborhood. In the First Section, the development of geostatistical tech niques has benn explained and the aims of this study have been pointed out. In the Second Section, the theory of regionalized variab les and assumptions are introduced. First then, general information about theoretical characterictics of structural analysis have been given. In the Third Section, applied variogram values in four directions related to variable of grade in silver deposit of Gümüşköy. First Where this study was put into practical have been dealt with. Next it has been found that applied variograms show characteristics of a spherical model and model parameters are visually estimated. Then, kriging neighborhood of the deposit has been determined. Since the weight of m global was found less than 0.30 both kriging estimates technigues were applied for grade estimates. As a result, it has been decided to apply simple kriging estimate technique at the deposit. In the Last Section, a general evaluation about the study has been done.