Kolorektal poliplerin ve kitlelerin saptanmasında MDBT kolonografi'nin konvansiyonel kolonoskopi ile karşılaştırılması
- Tez No: 164982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL MİHMANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışmada erişkin yaş grubundaki (yaşlan 27-83 arası) kolorcktal kanser riski yüksek 48 hastada, MDBT kolonografinin kolorektal polipleri ve kitleleri saptamadaki tanısal değeri konvansiyonel kolonoskopi ile karşılaştırılarak değerlendirildi. Önce MDBT kolonografı daha sonra konvansiyonel kolonoskopi tetkiki yapıldı. Konvansiyonel kolonoskopide saptanan lezyonlardan biyopsi alındı ve histopatolojik değerlendirmeye gönderildi. MDBT kolonografinin kolorektal polipleri saptamadaki duyarlılığı 5 mm'den küçük polipler için %81, 6-9 mm arasındaki polipler için %85 ve 1 0 mm'den büyük polipler için %100 olarak bulundu. Bu sonuçlar literatürdeki bir çok çalışma ile paralellik göstermektedir. MDBT kolonografinin gelişen teknolojiyle ve bu konuda çalışan radyologların artan tecrübesiyle kolorektal görüntülemede bir tarama yöntemi olarak yerini alacağını düşünmekteyiz. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the diagnostic value of MDCT colonography in 48 high -risk adults patients (aged between 27 and 83 years) has been evaluated by comparing to the conventional colonoscopy for the detection of colorectal polyps and masses. MDCT colonography examination was performed followed by the conventional colonoscopy examination. Biopsy was performed for the lesions found on conventional colonoscopy and was send for histopathologic evaluation. The sensitivity of MDCT colonography for detection the polyps were 8 1 % for polyps smaller than 5 mm in diameter, 85 % for polyps between 6-9 mm in diameter and 1 00 % for polyps larger than 1 0 mm. These results are in accordance with most of the study results in the literature. We think that MDCT colonoscopy will become a screening method in colorectal imaging with the help of developing technology and increasing experience of radiologists. 42