Yabancı cisim aspirasyon şüphesi olan çocuklarda multidedektör bilgisayarlı tomografi ve sanal bronkoskopinin tanısal değeri
Utilization of low-dose multidetector ct and virtual bronchoscopy in children with suspected foreign body aspiration
- Tez No: 164983
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEBUH KURUĞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
YCA çocukluk çağında özellikle 3 yaş altı çocuklarda sık görülür ve ciddi morbidile ve mortalite sebebidir. Fizik muayene bulguları ve klinik öykü tanıda çok önemlidir. Radyolojik görüntüleme yöntemi olarak ilk adımda akciğer grafisi kullanılmaktadır. Bununla birlikte akciğer grafisi bulguları çoğu zaman non-spesifiktir ve tanı koymada yeterli değildir. KB YCA şüphesi olan olgularda altın standart olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte KB invaziv bir işlem olup, genel anestezi gerektirir ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Biz bu çalışmada 33 YCA şüphesi olan olguda düşük-doz MDBT ve SB uygulayarak yöntemin tanıya katkılarını tartışarak, bulgularımızı KB bulguları ile karşılaştırdık. 1 1 olguda MDBT ve KB ile yabancı cisim saptadık. 3 olguda ise MDBT ve SB bulguları yabancı cisim lehine değerlendirilirken, KB ile bu olgulardan 2'sindc yabancı cisim tanımlanan lokalizasyonlarda mukus-pürülan sekresyon, l'inde intrabronşial schwannom saptandığını gördük. MDBT ve SB ile yabancı cisim saptanmayan olgulardan birinde sağ akciğer alt lob posterobazal segmentte, birinde sağ akciğer orta lobda hava bronkogramları içeren pnömonik konsolidasyonlar, birinde sağ akciğer üst lobda atelektazi, birinde de subglottik stenoz saptadık. MDBT çekimlerinde radyasyonu minimize etmek için optimal kabul edilebilecek en düşük doz değerleri olan 30 mA ve 80 Kv değerlerini kullandık. Sonuç olarak düşük-doz MDBT ve SB'nin, YCA şüphesi olan olgularda yabancı cismin tam lokalizasyonunun belirlenmesi ve yabancı cisim lehine bulgu saptanmayan olgularda KB gereksiniminin ortadan kaldırılması için faydalı olduğunu düşünmekteyiz. 38
Özet (Çeviri)
Foreign body aspiration is a common problem in children, especially among those younger than 3 years with high morbidity and mortality rates. Physical examination findings and clinical history are very important in making the diagnosis. Chest radiography is the first radiological modality; however the findings are often non-specific and insufficient. For accurate diagnosis and management of foreign body aspiration, CB is accepted as the gold standard method. CB is an invasive procedure and requires general anesthesia. Also, it can cause very serious complications in children. In our study we discussed the potential use of MDCT and VB in 33 cases with suspected foreign body aspiration, and compared our findings with CB findings. Foreign body was found in 1 1 cases with both MDCT and CB. 3 cases were evaluated as foreign body aspiration with MDCT and VB, while CB revealed secretions (n=2) and schwannoma (n=l) in these cases. Also in single cases, consolidation in right posterobasal segment, consolidation in right middle lobe, and atelectasis in right upper lobe, subglottic stenosis were detected by MDCT. We used the values of 30 mA for lube current and 80 kV, as scanning parameters which are the accepted optimal values for thorax visualization. We conclude that the use of low-dose MDCT and VB is helpful in determining the exact location of foreign body in the traceobronchial tree, and for ruling out suspected foreign body aspiration to avoid unnecessary CB. 39