Deneysel non alkolik steatohepatit modelinde anti TNF alfanın etkisi
Effect of anti TNF alpha in experimental model of non alcoholic steatohepatits
- Tez No: 165012
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM HALİL BAHÇECİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Metionin ve kolinden kısıtlı (MCD) diyetle beslenen deney hayvanlarında steatohepatit geliştiği daha önceki çalışmalarda bildirilmiştir. Tümör nekrozis faktör a'nın (TNF a) steatohepatit patogenezindeki rolü bir çok çalışmayla ortaya konulmuştur. Bu çalışmada MCD diyetle oluşturulmuş deneysel steatohepatit modelinde anti TNF a'nın etkilerini incelemeyi amaçladık. Çalışmaya 40 adet Wistar Albino cinsi (ağırlıkları 130-210 gr arasında olan) erkek rat alındı. MCD diyetin (n=10) steatohepatit yaptığı gösterildikten sonra çalışmaya başlanıldı. Kontrol grubuna (n=10) normal rat yemi, plasebo (n=10) ve tedavi (n=10) gruplarına ise MCD diyet verildi. Plasebo grubuna 8. haftada 0.2 mi steril serum fizyolik, tedavi grubuna ise 8. haftada tek doz 2 mg/kg anti TNF a (infliksimab) intra-peritoneal olarak uygulandı. Uygulamalardan 2 hafta sonra 10. haftada çalışma sonlandırıldı. Değerlendirmeyi karaciğer enzimleri, malondialdehit (MDA), TNF a, doku büyüme faktör beta 1 (TGF fiı) ve histopatolojik bulgular ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
It was reported in previous studies that steatohepatitis developed in experimental animals fed on a methionine and choline-deficient (MCD) diet. The role of tumor necrosis factor a (TNF a) in the pathogenesis of steatohepatitis was shown in several studies. In the present study we aimed to examine the effects of TNF a. in an experimental steatohepatitis model induced by an MCD diet. The study included 40 male rats of Wistar Albino (weights ranging between 130 and 210 gr). The study was started after it was shown that MCD diet (n=10) caused steatohepatitis. The control group (n=40) was given rat feed, while placebo (n=10) and treatment (n=10) groups were fed on MCD diet. Placebo group was injected with 0.2 ml sterile serum physiologic and treatment group was injected with 2 mg/kg anti TNF a (infliximab) via intraperitoneal route in the 8th week. The study ended in the 10th week, 2 weeks after the injections. The evaluation was carried out on the basis of liver enzymes, malondialdehyde (MDA), TNF a, tissue growth factor beta 1 (TGF Pi) and histopathological findings.