Sıçanlarda sisplatin nefrotoksisitesine karşı selenyum ve yüksek doz E vatamininin koruyucu rolü
The protective role of selenium and high dose vitamin E administration to cisplatin-induced nephrotoxicity in rats
- Tez No: 165011
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AZİZ KARAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
1- ÖZET Sisplatinin (CDDP) klinik kullanımını kısıtlayan en önemli toksisitelerinden birisi nefrotoksisitedir. Bu çalışmada; sıçanlarda sisplatin nefrotoksisitesini önlemede Selenyum ve yüksek doz E vitaminin (SeVE) etkilerini araştırdık. Çalışmada her biri sekizerli, beş grupdan oluşan toplam 40 adet dişi Wistar sıçan kullanıldı. Kontrol grubuna 5 gün serum fizyolojik (SF) intraperitoneal (İP) olarak verildi. Diğer gruplara tek doz 6 mg/kg- Vücut Ağırlığı (VA) İP CDDP uygulandı. A grubuna tek doz 6 mg/kg- VA CDDP sonrasında 4 gün SF verildi. B grubuna CDDP öncesi, C grubuna CDDP enjeksiyonuyla başlayan, D grubuna CDDP sonrası E vitamini 1000 mg/kg- VA ve selenyum 1.5 mg/kg- VA İP verildi. CDDP. uygulamasından beş gün sonra sıçanlar sakrifıye edildiler. Alman örneklerden plazma ve eritrositlerdeki (RBC) malondialdeb.it (MDA), glutatyon (GSH), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) katalaz, üre ve kreatinin düzeyleri ile renal histopatolojik değişiklikler değerlendirildi. Gruplar arası farklılıklar one-way ANOVA testiyle, farkların anlamlılığı Tukey's multiple range testleri ile hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The Protective Role of Selenium and High Dose Vitamin £ Administration to Cisplatin-Induced Nephrotoxicity in Rats Cisplatin (CDDP) is one of the most active cytotoxic agents in the treatment of cancer but its clinical use is associated with nephrotoxicity. In the present study, we investigated the effect of selenium with high dose vitamin E administration to prevent of CDDP-induced nephrotoxicity in rats. In the study forty female Wistar rats were used. They were randomly divided into five equal groups. The first group served as control group that administrated physiologic saline (2,5 cc/day, 5 days) intraperitoneally (IP) and group A administrated cisplatin (6 mg/kg B W/single dose) and physologic saline IP. Groups B, C and D received IP five doses of selenium (1.5 mg/kg BW) and a high dose of vitamin E (1000 mg/kg BW) combination before, simultaneously and after with CDDP, respectively. The rats were sacrified after five days CDDP administration. Plasma and Red Blood Cell malondialdehide (MDA), glutathione peroxidase (GSH-Px), reduced glutathione (GSH), catalase, urea and creatinine levels, and renal histopathological changes were measured. The difference among the groups was estimated by one-way ANOVA and also meaning of differential is estimated by Tukey's multiple range tests.