Perkütan nefrolitotomide postoperatif komplikasyonları etkileyen faktörlerin prospektif incelenmesi
  1. Tez No: 165025
  2. Yazar: VOLKAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖKHAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
IV ÖZET Bu çalışma, perkütan nefirolitotomide (PNL) postoperatif komplikasyonları etkileyen faktörleri saptamak amacıyla yapıldı. Toplam 88 hasta çalışmaya alındı. Tüm hastalarda yaş, cinsiyet, üriner enfeksiyon, geçirilmiş preoperatif renal cerrahi yada ESWL, hidronefroz, giriş sayısı, intraoperatif komplikasyonlar, operasyon süresi, preoperatif ve postoperatif hemoglobin değerleri, kan transfüzyon sayısı, taş lokalizasyonları,taş yüzey alanları ve total kan kaybı hesaplanarak kaydedildi.Elde edilen verilerin analizi Khi-kare testi, Fisher kesin Khikare testi, bağımsız gruplarda iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, Kruskal-Wallis testi ve Mon- Whitney U testi kullanılarak yapıldı. PNL uygulanan 88 hastanın giriş sayısı 1 ile 3 arasında olup ortalama 1.54, operasyon süresi 15 ile 180 dk arasında olup ortalama 61.1 dk olarak saptandı. Postoperatif total kan kaybı ortalama 1.64gr/dl olarak bulundu, (en düşük 0.1gr/dl en yüksek 3.7gr/dl) Peroperatif komplikasyon gelişen hastalardaki hemoglobin değerlerindeki farklar anlamlı bulundu.Operasyon süresine göre hemoglobin değerleri arasındaki farklar anlamlı bulundu Giriş sayısına göre 1 giriş ile 2 giriş, 1 giriş ile 3 giriş arasındaki farklılık anlamlı,2 giriş ile 3 giriş arasındaki total kan kaybı farklılığı anlamsız bulundu. Taşın yüzey alanına göre yapılan istatiksel analizde 500 mm2 nin altında olan hastalarla 500 - 1000 mm2 olan hastalar arasındaki farklılık anlamlı bulundu.Taşın yüzey alanı 500 - 1000 mm2 olanlarla 1000 mm2 den büyük olanlar arasındaki hemoglobin değeri farklılığı anlamsız bulundu. Sonuç olarak; PNL' de operasyon süresi, giriş sayısı, peroperatif komplikasyon gelişmesi, taşm yüzey alanı,preoperatif renal cerrahi total kan kaybını ve kan transfüzyon oranını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was aimed to detect the factors influencing postoperative complications of percutaneous neprolithotomy (PNL). A total number of 88 patients were recruited into the study. Data about age, sex, histories of urinary tract infection, renal surgery, pre and postoperative hemoglobine levels, localizations and surface areas of stones and total blood losses were recorded. Analyses of data were done with Khi-square test, Fisher's absolate Khi-square test, importance test of difference between two means in independent groups, Kruskal-Wallis test and Mann- Whitney U test. Renal access number of 88 patients varied between 1-3, the mean number was 1.54. Operation time had a range of 15-180 minutes, mean number was 61.1 minutes. Mean decrease of postoperative Hb levels was found as 1.64gr/dl (0.1-3.7gr/dl). Difference of Hb levels of the patients having postoperative complications was statistically significant. Difference of Hb levels according to operation time was also statistically significant. When the data were analysed according to renal access number, it was found that there was statistically significant difference between 1 and 2 renal access numbers, while it was not significant between 1 and 3 renal access numbers. Evaluation of the surface areas of stones revealed that the difference between patients with a stone area of 1000 mm2 were compared. As a conclusion, we think that operation time, renal access number, perioperative complication, stone surface area increases total blood loss and transfusion rate.