Diyabetik sıçanlarda C Vitamini uygulamasının böbrek dokusundaki oksidan olaylara etkilerinin araştırılması
Investigation of the effect of Vitamin C administration on oxidant status in kidney tissue in diabetic rats
  1. Tez No: 165024
  2. Yazar: SELEN ÖZAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Diyabetik Sıçanlarda C Vitamini Uygulamasının Böbrek Dokusundaki Oksidan Olaylara Etkilerinin Araştırılması Streptozotosin (STZ), deneysel olarak diyabet oluşturmada sıkça kullanılan bir ajandır. STZ, glukoz oksidasyonunu bozar, insulin biyosentezi ve salınımını azaltır. Pankreas p hücrelerinde DNA'da kırılmalara sebep olur. Diyabetin en önemli komplikasyonlarından biri böbrek hasarıdır ve diyabetik böbrek hasarında oksidadif stresin rolü büyüktür. Klinik çalışmalar yüksek kan glukoz düzeylerinin nefropati gibi diyabetik vasküler komplikasyonların başlangıcında ve ilerlemesinde önemini vurgulamaktadır. Askorbik asit ise önemli bir antioksidandır ve diyabetik sıçanlarda AA gereksiniminin arttığı rapor edilmiştir. Çalışmamızda mevcut literatür bilgileri ışığında diyabetin sıklıkla etkilediği dokulardan biri olan böbrekte dışarıdan yapılan C vitamini takviyesinin doku vitamin düzeyleri üzerine olan etkisi ve bununla bağlantılı olarak oksidan parametrelerin incelenmesi amaçlandı. Deneylerde 38 adet erişkin erkek Wister Albino sıçan kullanıldı. Denekler bir hafta süre ile laboratuar ortamına uyum için bekletildikten sonra dört gruba ayrıldı. 1. Kontrol grubu (K, n = 9) 2. Vitamin C grubu (Vit C, n = 9)-42- 3. Diyabet grubu (D, n = 1 0) 4. Diyabet + Vitamin C grubu (D + Vit C, n = 1 0) 18 saatlik açlık sonrası hayvanların kuyruk veninden kan alınarak açlık kan şekerleri (AKŞ) ölçüldü. Aynı gün diyabet grubundaki hayvanlara 0.1 molar (pH 4.5) sitrat tamponunun 1 mi sinde çözünen 45 mg/kg STZ tek doz, intraperitoneal (i.p.) olarak enjekte edildi. Kontrol ve AA grubundaki hayvanlara da 1 mi sitrat tamponu i.p. olarak uygulandı. STZ uygulamasından 48 saat sonra AKŞ 200 mg/dl olanlar diyabet kabul edilerek çalışmaya alındı. Vit C ve D+Vit C grubundaki hayvanlara, musluk suyunda çözünen AA 20 mg/kg dozda intragastrik (i.g.) gavaj uygulamasıyla günde tek doz 21 gün süre ile verildi. Diyabet ve kontrol grubundaki hayvanlara ise musluk suyu i.g. olarak aynı hacim ve süre ile uygulandı. 22. gün hayvanlar Tiyopental Sodyum (50 mg/kg) anestezisi altında kalplerinden kan alınarak feda edildi. Böbrek dokusunda malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH) ve AA düzeyleri spektrofotometrik yöntemle ölçüldü. Gruplar arası farkları belirlemede ANOVA ve Mann Whitney U testleri kullanıldı, p < 0.05 değerleri anlamlı kabul edildi. Diyabetik gruplarda böbrek dokusu AA ve GSH düzeylerinde kontrollerine göre belirgin düşmelere karşılık MDA düzeyinde artış saptandı (p < 0.0001). Diyabetik sıçanlara C vitamini yüklemesiyle böbrek dokusu AA ve GSH düzeylerinde diyabet grubuna göre anlamlı bir artış görülürken (p< 0.0001, p < 0.05 ), diyabete bağlı olarak artan MDA düzeylerinde anlamlı bir düşme tespit edildi (p< 0.001).43- Sonuç olarak, diyabetle ilgili daha önce yayınlanmış bilgiler ve böbrek dokusunda yaptığımız çalışmamızın bulguları diyabetik hastalarda diyete C vitamininden zengin yiyecekler eklenmesi ve yüksek vitamin takviyesi yapılmasının faydalı olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effect of Vitamin C Administration on Oxidant Status in Kidney Tissue in Diabetic Rats Streptozotocin is often used to induce diabetes mellitus in experimental animals. STZ, disturbs glucose oxidation, reduces biosythesis and releasing of insulin. It leeds to DNA breakdown in Pancreas (3 cell. One of the most important complication of diabetes is kidney injury and oxidative stress has a significant role in diabetic kidney injury. Clinical experiments show that high blood glucose levels are important at the beginning and in progress of diabetic vascular complications like nephropaties. AA is an important anti-oxidant, and it was reported that AA requirements increased in diabetic rats. Based on current literature information, with this study, we aimed to see that the effects of exogenous Vit C supplementation on tissue vitamin levels, and levels of related oxidant parameters in kidney, which is highly affected by diabetes. 38 male adult Wister Albino rats were used in the experiments. Rats were randomly seperated into four groups. 1. Control group (C, n = 9) 2. Vitamin C group (Vit C, n = 9) 3. Diabetes group (D, n = 1 0) 4. Diabetes + Vitamin C group (D + Vit C, n = 1 0) After 1 8 hours fasting period, fasten blood glucose levels were measured via collecting blood samples from tail vein tails. At the same day, a45 single dose STZ (45 mg/kg dissolving in 1 ml citrate tampon (0.1 molar (pH 4.5)) was injected intraperitoneally to the rats in the diabetic groups. Rats in control and AA groups were injected with a similiar volume of citrate buffer solution. After 48 hours of the administration of STZ, rats having 200 gr/dl fasting blood glucose were accepted as the diabetics and were included in experimental groups. Rats in the Vit C and D + Vit C were treated with a single dose AA/per day (20 mg/kg, dissolving in tap water) by intragastrically gavage application throughout 21 days. Rats in the diabetes and control groups were treated with tap water via intragastrically gavage application with a similar volume and duration. On 22 day, the rats killed by taking blood from their hearts under the tiyopental sodium anesthesia (50 mg/kg). MDA, GSH and AA levels were measured by spectrofotometrically in kidney tissue. Differences amongst the groups were analyzed by using ANOVA and Mann Whitney U tests.