Gümüş sülfadiazin-klorheksidin ve minosiklin-rifampin kaplı merkezi venöz kateterlerin invitro antifungal etkinliği
- Tez No: 165039
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KAYA YORGANCI, PROF.DR. ZAFER ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Antiseptik ve antibiyotik kaplı kateterler, katetere bağlı kan akım enfeksiyonunu azaltmada etkindir. Fakat bu kateterlerin antifungal etkinliği konusunda yeterli çalışma yoktur. Bu çalışmada klorheksidin-gümüş sülfadiazin (KGS) ile minosiklin-rifampin (MR) kaplı kateterlerin Candida albicans' a. karşı etkinliği, kontrol grubunu oluşturan ve antibiyotik veya antibakteriyel madde içermeyen Hickmann kateterler ile karşılaştırılmıştır. Oluşturulan deney modelinde kateter segmentleri, insan plazmasını taklit eden 1 mL PBSD solüsyonunda, 2cc hacmindeki tüp içinde bekletilmiş ve sırasıyla l.,3.,14.,21.ve 28. günlerden oluşan beş deney gününde antifungal aktivitelerine bakılmıştır. Kateterlerin içinde bulunduğu solüsyon,hergün aynı miktarda PBSD solüsyonuyla değiştirilmiştir. Her deneyde, Candida albicans ile temas sonrasında, kateterin içinde bulunduğu solüsyon, ultrasonik homojenizatör ile bir dakika süreyle sonike edilmiş ve ardından 1/10 ve 1/100 oranında PBSD ile sulandırılarak Sabauroud Dextrose Agar (SDA) besiyerine ekilmiştir. Ekim sonuçlan 48. saatte değerlendirilmiştir. Elde olunan değerler iki ve üç yönlü varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar beş ayrı deney günü değerleri olarak üç farklı kateter başlığı altında incelenmiştir. Yapılan deney sonrasında Minosiklin-Rifampin kaplı kateterlerde, Klorheksidin- Gümüşsülfadiazin kaplı kateterlere göre antifungal aktivitede istatistiksel açıdan anlamlı fark olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Abstract Objective: Catheters coated with antiseptic or antibiotic materials are effective as a means of decreasing catheter related blood stream infections. The information concerning about their antifungal effects are not well known. In this study, in vitro Candida colonization rates were compared in two different impregnated catheters, and uncoated central venous catheters were used as control group. Design: Randomized controlled laboratory study. Setting: University Microbiology Laboratory Subjective: Silver sulfadiazine-chlorhexidine impregnated (SSC), minocycline and rifampin bonded (M+R) and non-antiseptic Hickmann central venous catheter segments (H) Interventions: Catheter segments were immersed in 1 mL of phosphate buffered saline (0.01mol/L) with 0.25 % dextrose (PBSD) and incubated at 37°C. The PBSD was replaced daily. On days 1, 3, 14, 21 and 28 after initial immersion, 12 pieces of catheter segments from each catheter type are contaminated with standard Candida inoculums. These twelve catheter segments are further divided into the three equal subgroups for different timing colonization and processing. In the first group, inoculum was replaced with PBSD at 30th minute and catheter segments are washed with 1 mL PBSD three times. After these processing all catheter segments are sonicated and plated for the determination of Candida colonization. The remaining catheter segments are processed with same set of actions at 4th and 24th hours. All plates were read after 48 hours of incubation. Results: There were no significant reductions of colonization in two different catheter types as compared with control groups. Conclusions: Catheters coated with minocycline and rifampin are more effective as a means of decreasing catheter Candida colonization than central venous catheters coated with chlorhexidine-silver sulfadiazine and uncoated central venous catheters.