Ratlarda radyoterapiye bağlı akciğer hasarını önlemede melatoninin etkinliği
  1. Tez No: 165091
  2. Yazar: HÜLYA GÜLBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MELTEM SERİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
6.0ZET Radyoterapi uygulamaları sonrası akut dönemde radyasyon pnömonitisi % 5-30 sıklıkla görülen bir yan etkidir ve oluşum mekanizması tam olarak açıklanamamıştır. Bu çalışmada, ratlarda radyoterapiye bağlı akciğer hasarının önlenmesinde melatoninin etkinliğinin histopatolojik olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yapılan deneysel çalışmada, 24 adet Wistar albino tipi erkek ratlar, kontrol grubu (n=8), radyoterapi grubu (n=8), ve radyoterapi öncesi melatonin uygulanan grup (n=8) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. 6 hafta sonra sakrifiye edilen ratlarda histopatolojik olarak akut akciğer hasarı değerlendirilmiştir. Radyoterapiye bağlı akciğer hasarının akut dönem etkileri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında intraalveolar ödem, intraalveolar serbest eritrosit varlığı, inflamatuar hücrelerin sayısında artışın gösterilmiş olması bu modelin radyasyon pnömonitisini değerlendirmek açısından başarılı bir model olduğunu göstermektedir. Radyoterapi öncesi melatonin uygulanan ratlarda ise, intraalveolar ödem ve intraalveolar serbest eritrosit gözlenmezken, alveolar aktif makrofajların sayısında ve alveolar septal kalınlıkta belirgin artış gösterilmiştir. Bu çalışmada, melatoninin radyoterapiye bağlı akut akciğer hasarını önlemede etkin olduğu gösterilmekle birlikte, literatürde bazı çalışmalarda bildirildiği gibi proinflamatuar etkisi ile ortama alveolar aktif makrofajları çağırarak kronik inflamasyonu başlattığını göstermektedir. Bu nedenle, melatoninin, klinik kullanıma girmeden önce, doku üzerindeki etkilerini değerlendiren ileri çalışmaların yapılması gerektiğini düşünmekteyiz. 60
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Radiation pneumonitis in the acute phase following radiotherapy applications is a side effect with an incidence of 5-30 %, of which the mechanism has not been fully described. In this study, the aim was to histopathologically evaluate the effectiveness of melatonin in the prevention of lung injury resulting from radiotherapy in rats. In the experimental study design, 24 Wistar albino type male rats were divided into three groups as the control group (n=8), the radiotherapy group (n=8) and the group where melatonin was administered prior to radiotherapy (n=8). Acute lung injury was evaluated in the rats that were sacrificed at 6 weeks following radiotherapy. Upon comparison of the acute phase effects of lung injury resulting from radiotherapy with the control group, intra-alveolar edema, the presence of intra-alveolar free erythrocytes and the increase in the number of inflammatory cells demonstrate that this model was successful in terms of the evaluation of radiation pneumonitis. For the rats in which melatonin was administered prior to radiotherapy, intra-alveolar edema and the presence of intra-alveolar free erythrocytes were not observed whereas an increase in the number of active alveolar macrophages and an increase in alveolar septal thickness was demonstrated. In this study, although melatonin has been shown to be effective in terms of preventing the acute lung injury resulting from radiotherapy, it has 61also been shown, in parallel to various studies in the literature, to induce chronic inflammation via its pro-inflammatory effects to bring the active macrophages to the medium. Therefore we believe that prior to the introduction of melatonin to clinical use, further studies investigating its effects on the tissues should be undertaken. 62