İstanbul aktarlarında antikanser olarak satılan ısırgan (Urtica) tohumlarının farmakognozi yönünden değerlendirilmesi
Pharmacognostical evaluation of Urtica seeds which are sold as anticancer agent in herb dealers of İstanbul
  1. Tez No: 165264
  2. Yazar: ASLI DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİLİZ MERİÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET İSTANBUL AKTARLARINDA ANTİKANSER OLARAK SATILAN ISIRGAN( URTICA ) TOHUMLARININ FARMAKOGNOZİ YÖNÜNDEN DEĞERLENDİRİLMESİ Tüm dünyada toprak üstü kısımları diüretik, kökleri ise prostattaki miksiyon bozukluklarında kullanılan ısırgan ( Urtica ) türlerinin tohumları ( Urticae semen) Türkiye'de halk arasında yaygın olarak tüm kanser türlerinde antikanser olarak aktarlardan alınarak toz edilip balla karıştırılarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada halkın aldığı şekilde aktardan satın alınan Urticae semen örneğinin hangi türlere ait olduğu tohumlar çimlendirilerek bitki yetiştirilerek saptanmış, ayrıca etken madde içeriği ile antikanser ve antioksidan etkisi incelenmiştir. İstanbul aktarlarında satılan ısırgan tohumlarının U. dioica ve U.pilulifera türlerinin tohumlarının karışımı olduğu saptanmıştır. Tohumlardan petrol eteri ekstraksiyonu ile sabit yağ elde edilmiş ve sabit yağ miktarı % 28.28 olarak belirlenmiştir. Sabit yağın metillenerek hazırlanan örneği GC-MS ile incelenmiş ve majör bileşik olarak % 54.6 linoleik asit, % 19.6 oleik asit, % 8.9 palmitik asit, % 4 stearik asit ve % 3.1 linolenik asit içerdiği saptanmıştır. Tohumlardan flavonoid bileşik olarak mirisetin ve kersetin-3- ramnozit izole edilerek yapıları bilinen yöntemlerle saptanmıştır. Tohumların DPPH yöntemi ile yapılan antioksidan aktivitesi araştırılmış ve kaydadeğer bir etki saptanamamıştır. Tohumların halk arasındaki antikanser kullanılışı da irdelenmiş ve Cyp 1 A ( Sitokrom P 450 ) Aktivite İnhibisyonu ve Fare Hepatoma Hücre Kültüründe QR Aktivite Tayini yöntemi ile araştırılmış ve anlamlı bir etkisi olmadığı saptanmıştır. Anahtar kelimeler : Urticae semen, Urtica dioica, Urtica pilulifera, mirisetin, kersetin-3-ramnozit, linoleik asit, antikanser aktivite, antioksidan aktivite 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY PHARMACOGNOSTICAL EVALUATION OF URTICA SEEDS WHICH ARE SOLD AS ANTICANCER AGENT IN HERB DEALERS OF ISTANBUL The seeds of nettle ( Urtica sp.) whose aerial parts are diuretic and roots are used for miction disorders of prostate hyperplasia worldwide, are used extensively as folk medicine against all kinds of cancer in Turkey. Generally the seeds are bought from herb dealers, powdered and mixed with honey before use. In this study, nettle seeds were bought from an ordinary herb dealer in the same way people do. The seeds were germinated and the plant was raised to identify the Urtica species they belong. Apart from this the anticancer, antioxidant activities and the active principles of the seeds were also investigated. The stinging nettle seeds which are sold in the Istanbul herb dealers were identified as the mixture of Urtica dioica and Urtica pilulifera species. Fatty oil obtained by petroleum benzine extraction of the seeds with a yield of 28.28 %. Fatty oil components were methylated and the methylated samples were investigated with GC-MS; the major substances obtained were 54.6 % linoleic acid, 19.6 % oleic acid, 8.8 % palmitic acid, 4 % stearic acid and 3.1 % linolenic acid. The flavonoid compounds miricetin and quercetin-3-rhamnoside were isolated from the seeds and their structure was elucidated with (the help of) spectral data. Antioxidant activity of the seeds was investigated with DPPH method and no remarkable effect could be found. To test the anticancer activity of the seeds as they are used in folk medicine, Cyp 1 A inhibitory activity and QR activity in mouse hepatoma cell culture has been investigated but no remarkable effect could be found. Key words : Urticae semen, Urtica dioica, Urtica pilulifera, miricetin, quercetin-3- rhamnoside, linoleic acid, anticancer activity, antioxidant activity 42