Bazal hücreli karsinoma ve seboreik keratozda dermoskopik bulguların değerlendirilmesi
The evaluation of dermoscopic findings in basal cell carcinoma and seborrheic keratosis
  1. Tez No: 165492
  2. Yazar: BENGÜ NİSA AKAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bazal Hücreli Karsinoma ve Seboreik Keratozda Dermoskopik Bulguların Değerlendirilmesi AMAÇ: Günümüze kadar nonmelanositik lezyonlar olan BHK ve seboreik keratozda, dermoskopik inceleme ile geniş serilerde çalışmalar yapılmamış, daha çok melanositik lezyonlarm dermoskopik özellikleri araştırılmıştır. Bu araştırmanın amacı nonmelanositik lezyonlar olan BHK ve seboreik keratozda rastlanılan dermoskopik bulguları ve bu bulguların tamdaki duyarlılığı araştırmak ve BHK ve seboreik keratozun dermatopatolojik alt tiplerindeki dermoskopik bulguları ve bu bulguların görülme sıklığını belirlemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmada klinik bulguları doğrultusunda seboreik keratoz düşünülen 79 olgudaki 133 deri lezyonunun ve BHK düşünülen 113 olgudaki 130 deri lezyonunun dermoskopik bulguları prospektif olarak (2 yıl süre ile) dijital epiluminisen mikroskop (Mole Max II ® (Derma Instruments USA LP)) yardımıyla dökümente edilmiş ve dermoskopik fotoğrafları çekilmiştir. Tüm lezyonlardan biopsi örnekleri alınmış, dermatopatolojik tam ve dermatopatolojik alt grupların değerlendirilmesi için hematoksilin ve eosin (H&E) kesitler ışık mikroskobunda incelenmiştir BULGULAR: Dermoskopik bulguların BHK tanısmdaki duyarlığı %95.3, seboreik keratoz tanısmdaki duyarlığı %100 olarak bulunmuştur. BHK için 17, seboreik keratoz için 12 farklı morfolojik dermoskopik kriter belirlenmiştir. BHK' da en sık (%71) dallanan damarlara rastlanılmıştır. Mavi globüller, akçaağacı yaprağı görünümü, mavi-gri ovalimsi yuvalar ve mavi-gri alanlar pigmente BHK' da, damarsal yapılar ise tüm tiplerde sık karşılaşılan bulgular olarak değerlendirilmiştir. BHK'lu olguların %3.2 'sinde görülen komedo benzeri açıklıklar daha önce bildirilmemiş bir bulgu olarak belirlenmiştir. Seboreik keratozlu olguların büyük çoğunluğunda standart kriterler olarak kabul edilen milia benzeri kistler (%92) ve komedo benzeri açıklıklar (%94) saptanmış, olguların %6.8'inde ise pigment ağı benzeri oluşumlarla karşılaşılmıştır. Bir olguda ise seboreik keratozda daha önce bildirilmemiş olan mavi globüller saptanmıştır. SONUÇLAR: Dermoskopi BHK' da preoperative %95,3, seboreik keratozda %100'e yakın doğru tam koyma olanağı sağlayarak, uygulanacak gereksiz cerrahi işlemlerin önüne geçmektedir. Pigmente BHK için geliştirilen 6 temel morfolojik bulgu BHK'un diğer dermatopatolojik alttiplerinde de görülmektedir. Seboreik keratozun klasik dermoskopik kriterleri tam açısından son derece yararlı olmalarına karşın ek kriterler tanısal doğruluğu anırmaktadır. Araştırmamızda BHK' da komedo benzeri açıklıkların, seboreik keratozda da mavi globüllerin görülmesi gibi daha önce 73bildirilmemiş bulguların saptanması, nonmelanositik lezyonlarda halen eksik olabilecek dermoskopik bulgulann belirlenebilmesi için daha fazla çalışmalara gereksinim olduğunu göstermektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Bazal hücreli karsinoma, seboreik keratoz, dermoskopi, dermatoskopi, dermatopatoloji 74
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Evaluation of Dermoscopic Findings in Basal Cell Carcinoma and Seborrheic Keratosis OBJECTIVES: Dermoscopic analysis is mainly used for melanocytic lesions but nonmelanocytic pigmented skin lesions also display well-determined features in dermoscopy. Although melanocytic skin lesions have been commonly evaluated in many studies, to date dermoscopic analysis of nonmelanocytic skin lesions such as basal cell carcinoma (BCC) and seborrheic keratosis have been rarely carried out in large series. The purpose of this study was to review dermoscopic criteria of BCC and seborrheic keratosis and to investigate their prevalance and dermatopathological subtypes. MATERIAL AND METHODS: In this study, 133 seborrheic keratoses in 79 cases and 130 BCCs in 130 cases which had been diagnosed clinically were examined using epiluminescence microscope (Mole-max II® (Derma Instruments USA LP)). For all lesions, data were collected prospectively (2 years duration) and macroscopic clinical photographs and documentation of the dermoscopic findings were performed. Routine biopsy procedures were carried out for all lesions and haematoxylin and eosin stained sections were examined for dermatopathologic diagnosis and evalulation of dermatopathologic subtypes. RESULTS: Sensitivity of dermoscopic findings was found to be 95,3% in the diagnosis of BCC and 100% in seborrheic keratosis. Seventeen morphological dermoscopic criteria for BCC and 12 for seborrheic keratosis were identified. The most common finding in BCC was arborising vessels (%71). Blue globules, mapple leaf like pattern, blue-gray ovoid nests and blue-gray areas were more commonly seen in pigmented BCC whereas vascular structures were found in all dermatopathological subtypes. 3,2% of the BCC lesions revealed comedo like openings which was not reported before. Standart criteria for seborrheic keratosis such as milia like cysts (%92) and comedo like openings (%94) were determined in a high number of cases. Pigment network-like structures were found in 6,8% of the cases with seborrheic keratosis. Blue globules which have not reported been before in seborrheic keratosis were found to be present in one lesion. CONCLUSIONS: In our study dermoscopy maintained 95.3% preoperative diagnostic accuracy rate in BCC and 100% in seborrheic keratosis. In this way dermoscopy hinders unnecessary surgical procedures which might be carried out. Our study indicated that the six morphological findings that had already been reported for pigmented BCC can be seen in other dermatopathologic subtypes as 75well. The classical dennoscopic criteria for seborrheic keratosis have a high diagnostic value but the use of additional dermoscopic criteria improves the diagnostic accuracy. In our research, evaluation of findings which have not been reported before, such as comedo-like openings in BCC and blue globules in seborrheic keratosis indicated the need for more advanced studies in determining the missing dermoscopic criteria findings in nonmelanocytic lesions. KEY WORDS: Basal cell carcinoma, seborrheic keratosis, dermoscopy, dermatoscopy, dermatopathology 76