Melanom, bazal hücreli karsinom, displastik nevüs ve seboreik keratozlu olguların demografik ve dermatoskopik özellikleri
The demographic and dermatoscopic features of the patients with melanoma, basal cell carcinoma, dysplastic nevus and seborrheic keratosis
- Tez No: 247205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ORHAN ÖZTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada melanom, bazal hücreli karsinom, displastik nevüs veseboreik keratoz tanısı almış hastaların demografik ve dermatoskopik özellikleriretrospektif olarak değerlendirilmiştir.Melanom grubunda melanomun ortalama görülme yaşı (çalışmamızda 54,literatürde 57), kadınlarda daha erken yaşta görülmesi, hastaların büyükçoğunluğunun (% 84) Tip I ve II deri tipine sahip olması ve en sık yüzeyel yayılanmelanoma ile karşılaşılması bulguları literatür bilgileri ile uyumlu bulunmuştur.Melanom grubundaki TDS değeri, hastaların % 85,7'sinde malign şeklindedeğerlendirilmiştir. Dermatoskopide en sık % 89,3 oranla düzensiz globüller ilekarşılaşılmıştır.Melanom lezyonlarının süreleri ile kalınlıkları arasında da istatistikselolarak anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.Çalışmamıza dahil edilen bazal hücreli karsinom grubundaki hastaların %68'i kadın, % 32'si erkek olarak tespit edilmiş ve yaş ortalaması ise 56,5 olaraksaptanmıştır. Kadın-erkek oranı dışındaki tüm veriler literatür ile uyumlubulunmuştur.Bazal hücreli karsinom grubundaki tüm lezyonların % 80,8'i baş-boyunbölgesinde saptanmıştır. Bazal hücreli karsinomların dermatoskopik incelemesisonucunda en sık (% 80) ?büyük mavi-gri ovoid yuvalar? ile karşılaşılmıştır.Çalışmaya dahil edilen displastik nevüs grubundaki hastalar % 52 kadın,% 48 erkek olarak tespit edilmiş ve yaş ortalaması ise 30 olarak bulunmuştur.Displastik nevüslerin dermatoskopik değerlendirilmesi sırasında yapılanpatern analizinde 59 lezyonun tümünde (% 100) ?atipik pigment ağı?, % 88,1oranında ?düzensiz globüller? ve % 83,1 oranında ?düzensiz noktalar?saptanmıştır.Çalışmaya dahil edilen seboreik keratoz tanısı almış hastalardaki kadınerkekoranı %58 ve %42 şeklinde ve yaş ortalaması ise 58,4 olarak saptanmış vebu veriler literatür ile uyumlu bulunmuşturÇalışmaya dahil edilen 58 seboreik keratoz lezyonunda yapılandermatoskopik incelemede seboreik keratoz için karakteristik olarak kabul edilenmilia benzeri kistler % 91,4 oranında komedon benzeri açıklıklar ise % 51,7oranında tespit edilmiştir.Sonuç olarak, melanom, bazal hücreli karsinom, displastik nevüs veseboreik keratoz tanısı almış hastalardaki demografik ve dermatoskopiközelliklerinin değerlendirildiği bu çalışmada genel olarak literatür bilgileri ileuyumlu sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study we retrospectively evaluated the demographic anddermatoscopic features of the patients with the diagnosis of melanoma, basal cellcarcinoma, dysplastic nevus and seborrheic keratosis.Melanoma group findings such as the average age of melanoma (54 in ourstudy while 57 in literature), earlier age of beginning in women than men, morecommon(84%) skin Type I and II and the frequent incidence of superficialspreading melanoma were seen to be in accordance with the literature.Total dermoscopic score in melanoma group was evaluated to be malign in85,7% of the patients. Irregular globules were the most encountered finding indermatoscopy (89.3%).It was concluded that there is a statistically significant relation betweenlesion duration and lesion thickness in melanoma.In our study, 68% of patients with basal cell carcinoma were women while32% of them were men. Average age was 56.5 years old. Except male and femaleratio the other findings were identical to literature.In the basal cell carcinoma group 80,8% of all the lesions were localized inhead and neck region.As a result of the dermatoscopic analysis of the basal cell carcinoma, largeblue-gray nests were the most frequently encountered (80%).In our study, 52% of patients with dysplastic nevus were women while48% of them were men. Average age was 30 year old.In the pattern analysis carried out during the dermatoscopic evaluation ofdysplastic nevus, in all the 59 lesions (100%) atypical pigment network, irregularglobules (88,1%) and irregular dots (83,1%) were detected.In our study, 58% of patients with seborrheic keratosis were women while42% of them were men. Average age was 58,4 years old and the findings wereidentical to the literature.In the dermatoscopic analysis of the 58 seborrheic keratosis lesionsincluded in the study, milia-like cysts and comedo-like openings that are regardedto be characteristics of seborrheic keratosis were detected at a rate of 91,4% and51,7% respectively.In conclusion, in this study where we analyzed the demographic anddermatoscopic features of the patients with the diagnosis of malignant melanoma,basal cell carcinoma, dysplastic nevus and seborrheic keratosis, we obtainedresults which generally comply with the known literature.