DNA'nın elektrokimyasal algılamasında kullanılan yeni sensör tasarımları
The Design of new sensor for electrochemical detection of DNA
  1. Tez No: 165549
  2. Yazar: BESTE GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZUM ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmada, tasarımı yapılan tek kullanımlık elektrokimyasal sensör ile DNA analizini gerçekleştirmek, DNA hedefli maddelerin DNA ile etkileşmesini elektrokimyasal yöntemle incelemek ve ayrıca ilk defa yeni bir indikatör varlığında, echinomisin (ECHI) indikatörlüğünde DNA hibridizasyonunu güvenilir ve seçimli bir yöntemle elektrokimyasal olarak tayin ederek, yakın gelecekte piyasaya sürülmesi planlanan DNA biyoçip teknolojisini oluşturacak olan elektrokimyasal DNA sensörlerinin tasarımına yönelik çalışmalar amaçlandı. dsDNA / ssDNA analizi ve ftalimit yapısındaki bileşiklerin DNA ile etkileşimi kalem grafit elektrot (PGE) kullanarak; ayrıca echinomisin (ECHI) indikatörlüğünde DNA hibridizasyonunun elektrokimyasal tayini altın elektrot (AuE) kullanarak incelendi. DNA konsantrasyonu, elektrot yüzeyine DNA immobilizasyon süresi, hibiridizasyonda kullanılan hedef dizi konsantrasyonu, DNA hibridizasyon süresi, hibridizasyonda seçimlilik gibi deneysel parametreler, diferansiyel puis voltametri tekniğiyle incelendi; ayrıca tekrarlanabilirlik parametresi de incelendi. Elektrokimyasal yöntemlerle guanin bazına ait yükseltgenme sinyali, tek kullanımlık PGE ile ölçüldü ve çift sarmal (dsDNA) ve tek sarmal (ssDNA) DNA arasındaki sinyallerde farklarına gözlendi. Ftalimit yapısındaki bileşiklerin dsDNA ile etkileşmesi sonucunda, guanin yükseltgenme sinyaline dayalı yanıtta bir azalma görüldü. Bis-interkalatör özelliği olan ECHI'nin DNA hibridizasyon tayininde kullanılması diferansiyel puis voltametrisi tekniği ve AuE kullanılarak ilk defa tespit edildi. ECHI'nin belirli koşullar altında elektrokimyasal DNA sensörü tasarımında hibridizasyon indikatörü olarak kullanılabileceği bulundu.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to perform DNA analysis by using designed disposable electrochemical sensor, to study the interaction between DNA targetted compounds and DNA by electrochemical method and also to design electrochemical DNA sensor which will be the technology of DNA biochip at markets in near feature as detecting DNA hybridization using a novel indicator, echinomisin (ECHI) at the first time with reproducible and selective method. In this study, the analysis of dsDNA/ssDNA and the interaction between phtalimid compunds by using pencil graphite electrode (PGE) and also the electrochemical detection of DNA hybridization by using an indicator, echinomisin (ECHI) and gold electrode (AuE) were performed. Experimental parameters such as DNA concentration, DNA immobilization time onto electrode surface, target concentration, hybridization time, selectivity etc. was studied using differential pulse voltammetry (DPV) and also reproducubility was studied. The response based on the oxidation signal of guanine was measured electrochemically by using PGE and a difference was observed between the response coming from dsDNA and the one from ssDNA. As a result of the interaction of phtalimid compunds with dsDNA, a decrease was observed in the response based on the oxidation signal of guanine. It has been reported as the first time that the usage of bis-intercalator ECHI for the detection of DNA hybridization by using DPV technique and AuE. It was found that ECHI can be used in the design of electrochemical DNA sensor as a hybridization indicator under certain conditions.