İlaç-DNA etkileşmesinin elekrokimyasal algılanmasına dayalı tasarımlar
The designs for detecting electrochemical drug-DNA interaction
  1. Tez No: 165540
  2. Yazar: FERİT ŞAHİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜN ÖZSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
55 ÖZET Çalışmamızda; bazı maddelerin çift sarmal DNA (dsDNA) ile etkileşimi karbon pastası elektrodu (CPE) kullanılarak incelendi. Elektrokimyasal yöntem olarak diferansiyel puis voltametri (DPV) tekniği kullanıldı. Çalışılan maddelerden 1-12 ve ve I2'nin dsDNA ile etkileşim sonrasında guanin sinyalini arttırdığı; diğer maddelerin ise etkileşim sonrasında sinyali azalttığı gözlendi. Suda çözülmeyen S3 ve 8 kodlu maddeler ise yağda çözülerek madde sinyali üzerinden etkileşim incelendi.etkileşim sonrası sinyalde azalme gözlendi. Sonuç olarak çalışmalarımızda yeni sentezlenmiş maddelerin dsDNA ile etkileşmesinin incelenmesi amacıyla; hızlı, güvenilir ve ucuz maliyetle elektrokimyasal tayin yöntemi geliştirildi. Bu tayininin gerçekleştirilmesi, yeni tasarımlanan ilaç ve tayinlerine, ayrıca çevre kirliliğine yol açan toksik maddelerin tayinlerine yönelik yeni yöntemlerin geliştirilmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY The interaction between different compounds and double stranded DNA (dsDNA) was studied by using carbon paste electrode (CPE) in this study. Diferential pulse voltammetry was used as an electrochemical method. In all compounds studied here, it was found that there was an increase at guanine oxidation signal after the interaction of 1-12 and 12 with dsDNA, and a decrease observed at signal after the interacion of other compounds studied with dsDNA. Compunds S-3 and 8 which don't solve in water solved in mineral oil. After interaction with dsDNA a decrease observed at oxdation signal of themselves. As a conclusion, fast, reproducible and inexpensive electrochemical technique was performed in order to study on the detection of interaction between newly synthesized compounds and dsDNA. It is important due to development of new drugs designed and their analysis and also the development of new techniques that can be used for detection of toxic compounds causing to enviromental pollution.