Antalya koşullarında melez mısır çeşitlerinde değişik bitki sıklığı ve farklı dozda azot uygulamasının verim ve verim komponentleri üzerine etkileri
Effect of plant density and rates of nitrogen fertilizer on yield and yield components of maize varieties in Antalya
  1. Tez No: 16562
  2. Yazar: NECATİ POLAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. HÜSEYİN GEÇİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Doktora Tezi ANTALYA KOŞULLARINDA. MELEZ MISIR CEŞİTLERİNDE DE?İŞİK BİTKİ SIKLI?I VE FARKLI DOZDA AZOT ÜYGUIAMASININ VERİM VE VERİM KOMPONENTIERİ ÜZERİNE ETKİLERİ Necati POIAT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof «Dr. H.Hüseyin GEÇİT 1991, Sayfa: 132 Jüri: Prof «Dr. H.Hüseyin GEÇİT Prof.Dr. Günal AKBAY Prof.Dr. Coşkun KÖYCÜ. Deneme 1987 ve 1988 yallarında Antalya koşullarında yürütülmüştür. Denemeye alınan G.4733, TTM, 813, TTM. 815 ve TTM.81-19 tek melez mısır çeşitleri 0, 9, 18, 27 kg H/da azot dozları ve 2 000, 4 000 6 000, 8 000, 10 000 bitki/da sıklıklarda ekilmiştir. Deneme bölünen bölünmüş parseller desenine göre dört tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre, en yüksek birim alan tane verimi ana üründe } G.4733 çeşidinde 18 kg K/da azot uygulamasında, 4 000 bitki/da ekim sıklığında 1133.00 kg/da, en düşük TTM. 813 çeşidinde azot uygulanmayan parsellerde, 2 000 bitki/da ekim sıklığında 513.57 kg/da olarak belirlenmiştir. İkinci üründe ise en yüksek birim alan taneİV verimi Gr«4733 çeşidinde 18 kg H/da azot uygulaması ve 6 000 bitki/da ekim sıklığında 1150629 kg/da, en düşük M, 815 çeşidinde 18 kg H/da azot uygulaması ve 2 000 bit ki/da ekim sıklığında 533 «57 kg/da olarak elde edilmiştir. İkinci ürün ekilişlerinde birim alan tane verimi ana ürüne göre daha yüksek olmuştur» Tüm uygulamaların ortalaması olarak ana üründe birim alan tane verimi 786.59 kg/da iken, ikinci üründe 876.31 kg/da olarak belirlenmiş tir. Ana üründe birim alan tane verimi ile en yüksek olumlu ilişki hektolitre ağırlığı (r* O^l33) ve koçan çapı (r= 0.679xx), ikinci üründe ise bitki boyu (r* 0*151**) ve bin tane ağırlığı (r= 0.681 ) arasında bulunmuştur. Birim alan tane verimi bağımlı değişken alınarak yapılan path analizlerinde} ana üründe bağımlı değişkene olumlu yönde direk etkisi en yüksek olan karakter hasat in deksi (0.5476), ikinci üründe ise bin tane ağırlığı (0.3172) olarak bulunmuştur. Ana ve ikinci ürün ekilişlerinde en yüksek birim alan tane verimi 6 000 bitki/da ekim sıklığında ve 18 kg l/da azotlu gübreleme ile elde edilmiştir. Daha yüksek bitki sıklıklara ve azot dozu birim alan tane verimini azaltıp, biyolojik verimi artırdığından bölgede silaj ekilişleri için önerilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTBICT Ph.D. Thesis EFFECT OP PIABT DENSITY AND BA.TES OF KETBDGEIT FERHU:2BB ON YIELD AHD XEBED COMPONENTS OF MMZB VARIETIES IN ANTALYA Necati POLAT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agronomy Supervisor: Prof.Dr. H.Hüseyin GEÇÎT 1991, Page: 132 Jury: Prof.Dr. H.Hüseyin GEÇİT Prof.Dr. Günal AKEAY Prof »Dr. Coşkun KÖYCÜ This experiment was carried out as a main and se cond crop plantings in 1987 and 1988 in Antalya, were used G.4733» TTM.813, TTM.815 and TTM.81-19 single cross maize varieties. They were sown at five densities (2 000, 4 000, 6 000, 8 000, 10 000 bitki/da), and four levels of nitrogen fertilizer (0, 9, 18, 27 kg N/da). The experiment were carried out split-split plots design with four replications. In this study, the highest grain yield were found 113.00 kg/da in the variety of G.4733 with 18 kg N/da fer tilization and 4 000 plant/da plant density, the lowest grain yield were found 513.57 kg/da in the variety of TTM.813 with 0 kg/da and 2 000 plant/da plant density in the main crop plantings. In the second crop plantings, the highest grainKJ. yield were found 1150.29 fcg/da in the variety of G.4733 with 18 Jsg B/da fertilization and 6 000 plant/da plant den sity, the lowest grain yield were determined 533 »57 kg/da in the variety of MU 813 with 18 hg B/da and 2 000 plant/da plant density* In the second crop, yield per deoar were higher than the main crop» Average grain yields were respectively 876 «31 &g/da and 786 «,59 kg/da for the second and main crops. In the main crop; the highest correlation coefficient were calculated between grain yield per unit area and hecto liter weight (r= 0.741xx) and ear diameter (r= 0.679xx). In the second oropj the highest correlation coefficients were found between grain yield per unit area and plant height (r- O'.TO.**) and thousand seed weight (r« O.esi**). She grain yield per unit area were considered as dependent. and the other characters independent variables and were made path analysis; the highest direct effect on variable dependable were calculated from harvest index (0.5476) in the main crop, thousand seed weight (0,3172) in the second crop» ÎDhe highest grain yields per unit area were found with 18 leg B/da fertilization and 6 000 plant/da plant density in the both crop. Increasing the nitrogen amount and plant densities caused decreasing grain yield per unit area and increasing biomass yield, for this reason higher plant densities could be recommanded for silage plantings in the Ifediterranean Eegion. KEYWORDS; "MaXn Crop, second crop, maize variety, nitrogen fertilization, plant density, yield, yield com ponents, correlation and path coefficients, har vest index, hectoliter weight, thousand seed weight.