Deneysel stres ülseri modelinde adrenomedullin ve nitrik oksit düzeylerinin incelenmesi
- Tez No: 165706
- Danışmanlar: PROF.DR. EZEL USLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
VII.ÖZET Stres ülseri; önemli bir gastrointestinal kanama nedenidir. Etyolojisi multifaktöriyel olup, patogenezinde azalmış gastrik mukozal kan akımı ve serbest oksijen radikallerinin önemli rolü vardır. Adrenomedullin (ADM) ilk olarak insan feokromasitoma hücrelerinden izole edilen, 52 aa'ten oluşan vazodilator bir peptit hormondur. Nitrik oksit (NO) ve endotelinle birlikte vasküler endotelin sekretuar bir ürünü olup, vazodilator etkisinin NO 'e bağımlı olduğu düşünülmektedir. Gastrik mukozayı koruyucu etkilidir. Oksidatif hasara karşı koruyucu olan ADM'in, strese karşı da düzenleyici ve koruyucu fonksiyonu olabileceği bildirilmiştir. Nitrik oksit (NO); nitrik oksit sentaz (NOS) enzim ailesi tarafindan L-argininden sentezlenen serbest radikal bir gazdır. Fizyopatolojik koşullarda vasküler endotel bütünlüğünün korunmasında önemlidir. Antioksidan etkisiyle lipit oksidasyonunu azaltır. Gastrik kan akımının düzenleyerek, mukoza! bütünlüğün sağlanmasında rol alır. Kalsiyum dobesilat (Doxium®) diyabetik retinopati, vasküler hastalıklar ve kronik venöz yetersizlik tedavisinde kullanılan anjiyoprotektif bir ajandır. Reaktif oksijen radikalleri ve NO bağımlı mikrovasküler geçirgenlik artışım önemli derecede azaltır. Çalışmamızda sıçanlarda deneysel olarak oluşturduğumuz stres ülseri modelinde; ADM ve NO düzeylerini inceledik. Oksidatif stresle ilişkilerini araştırırken TBARS düzeyleri ile SOD aktivitesini ölçtük. Ayrıca bu parametrelere kalsiyum dobesilatın etkisini araştırdık. Ülser grubunda; plazma ADM ve NO düzeyleri ile mide mukozası NO düzeyleri artmıştır (p< 0,001). Ayrıca mide mukozası TBARS düzeyleri yüksek (p< 0,01) ve SOD aktivitesi düşük (p0,05).
Özet (Çeviri)
Vm. SUMMARY Stress ulcer is a common cause of gastrointestinal bleeding and its etiology is multifold. A reduction in gastric mucosal blood flow and oxygen derived free oxygen radicals play important role in stress ulcer pathogenesis. Adrenomedullin (ADM) is a 52-aminoacid vasodilator peptide hormone first discovered in human pheochromocytoma cells. Together with nitric oxide (NO) and endothelin, it is one of the secretuar product of endothel and its vasodilator effect is supposed to depend on NO and effective of protecting the gastric mucosa. It is revealed that not only protective effects on oxidative injury, but also regulates and protects against stress. Nitric oxide is a gaseous free radical molecule, synthesized from L-arginine, through nitric oxide synthase enzymes. It is important to maintain vascular endothel function and integrity in some physiopathological conditions. Antioxidant properties of NO reduces lipid peroxidation and it is protective on gastric mucosa by regulating gastric mucosal blood flow. Calcium dobesilate (Doxium0) is an angioprotective agent widely used for the treatment of diabetic retinopathy, vascular diseases and chronic venous insufficiency. It has been shown that, it is effective to decrease microvascular permeability which is increased due to reactive oxygen species and NO. In our study, we investigated the ADM and NO levels in experimentally induced stress model, in rats. To examine the relation with oxidative stress, we sought TBARS levels and SOD activity together with the effect of calcium dobesilate as well. In ulcerative group; plasma ADM and NO, and in gastric mucosa NO levels were significantly increased (p< 0,001).