Preeklamptik gebelerde nitrik oksit metabolizmasının incelenmesi
The nitric oxide metabolism in preeclamptic women
  1. Tez No: 165705
  2. Yazar: BAŞAK BOYNUEĞRİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KORAY GÜMÜŞTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
6. ÖZET Amaç : Maternal serum NO, PCO, plazma NT, TBARS ve eritrosit SOD aktivitesi birlikte değerlendirilerek, halen günümüzde yüksek maternal ve fetal mortalite ve morbiditeye sahip olan preeklampsinin, etyopatogenezinde suçlanan endotel disfonksiyonundaki, nitrik oksit metabolizmasının ve oksidatif stresin rolünün araştırılması. Materyal ve Metod : Bu çalışmaya C.T.F. Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde takip edilen 34 preeklamptik, 20 sağlıklı gebe ve 20 sağlıklı birey olmak üzere toplam 74 kişiyi dahil ettik. 28-36. gebelik haftalarında maternal serum NO, PCO, plazma NT, TBARS ve eritrosit SOD aktivite düzeylerine bakılmak üzere hastaların kanları alındı. NT düzeyleri ELISA yöntemiyle, diğer parametreler spektrofotometrik olarak tayin edildi. Preeklamptik gruptaki hastalarla, kontrol grubundaki sağlıklı gebe ve bireylerin tüm verileri karşılaştırıldı. Bulgular : Çalışma grubuna dahil edilen preeklamptik gebe ve sağlıklı gebe grubu arasında maternal yaş, parite, örneklemenin alındığı gebelik haftası açısından farklılık gözlenmezken, yatış sistolik ve diastolik basınçları, ürik asit düzeyleri ve platelet sayıları arasında anlamlı fark gözlenmekteydi. Çalışmamız sonucunda elde ettiğimiz NT, NO, PCO, TBARS, SOD düzeylerinin ortalama ve standart sapma değerleri, gruplara göre sırasıyla tabloda gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
7. ABSTRACT Objective : To evaluate the role of NO metabolism and oxidative stress in endothelial cell disfunction which is blamed for the pathogenesis of preeclampsia. Materials and Methods : In this study, 34 preeclamptic, 20 healthy pregnant and 20 healthy women from CTF Gynecology and Obstetric clinic were included. Between 28-36 weeks' gestation, maternal blood sampling for NT, NO, PCO, TBARS and SOD were drawn. These patiants followed up for their pregnancy outcomes. Serum concenrations of NO was estimated using colorimetric assay. SOD activity was determined by the method of SUN et al. Serum PCO and plasma TBARS levels were measured by spectrophotometry and plasma NT levels were measured by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). All the results of the patients in preeclamptic group and control group both in healthy pregnant and healthy women were compared. Results : There were no difference in maternel age, parity, gestational week at blood sampling between the preeclamptic group and the healthy pregnant group, but a significant difference was found in systolic and diastolic blood pressure, in the uric acid levels and platelet counts at the time of hospitalization.