Romatoid artritli hastaların periodontal başlangıç tedavisine verdiği yanıtın sistemik açıdan sağlıklı bireylerle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
The comparative assessment of rheumatoid arthritis patients and systemically healthy individuals on response to initial periodontol therapy
  1. Tez No: 165712
  2. Yazar: AZİZ YARAMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN MERİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
6. ÖZET Bu çalışma, RA'li ve sistemik olarak sağlıklı erken dönem kronik periodontitisli hastaların başlangıç periodontal tedaviye verdiği yanıtın karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amacı ile planlanmıştır. Çalışmanın kontrol grubu 15 sistemik olarak sağlıklı periodontitisli, deney grubu 15 en az iki senedir metotreksat kullanan RA'li periodontitisli hastadan oluşturulmuştur. Hasta seçiminde cinsiyet ayrımı yapılmamıştır. Araştırma kapsamına en az 16 dişi olan hastalar dahil edilmiştir. Uygulama yapılacak bölgelerde herhangi protetik restorasyon, periapikal lezyon veya çürük bulunanlar araştırma kapsamına dahil edilmemiştir.. Araştırma 15 kontrol, 15 deney olmak üzere toplam 30 birey üzerinde yürütülmüştür. Kontrol grubunu yaşları 30-52 arasında değişen, yaş ortalamaları 36,13±5,90 olan 10'u kadın 5'i erkek 15, deney grubunu ise yaşları 26-57 arasında değişen, yaş ortalamaları 43,53±10,92 olan 14'ü kadın 1'i erkek 15 hasta oluşturmuştur. Hastalara ağız bakımı eğitimi, diştaşı temizliği, kök yüzeyi düzleştirilmesinden oluşan periodontal başlangıç tedavisi uygulanmıştır. Pi, DKK,SK,SCD, KAS oluşan klinik ölçümler başlangıç tedavisinden hemen önce ve 3 ay sonra yapılmıştır. Araştırma kapsamına alınan tüm hastalarda ağız içi ölçüm ve indeks ortalamaları bir istatistik ünitesi olarak değerlendirmeye alınmıştır. Her grupta hasta sayısının 30'un altında olması parametrik olmayan istatistiksel değerlendirmeleri zorunlu kılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının birbirleri ile karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi, grup içi değerlendirmelerde eşlendirilmiş diziler için Wilcoxon testi kullanılmıştır.. Grup içi değerlendirmelerde kontrol ve deney grubu başlangıç değerleri (0. gün) ile 3.ay değerleri birbirleriyle karşılaştırıldığında tüm ölçüm ve indekslerde istatistiksel olarak anlamlı derecede fark olduğu saptanmıştır. 50Gruplar arası karşılaştırmada, Pl ve DKK değerlerinde kontrol grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. KAS, SCD, SK değerlerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Çalışmanın sonucunda RA'li grup ve sistemik olarak sağlıklı grup arasında periodontal başlangıç tedavisine verdiği yanıt açısından anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür 51
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This study has been planned to compare and assess the response to initial periodontal therapy in RA and healthy controls. 15 patients with systemically healthy gingivitis have been selected for the control group of this study. The RA group consists of 15 patients with who are on metotreksat treatment for at least 2 years. Only patients with at least 16 teeth have been included in the study. Patients with prosthetic restoration, periapical lesion and carries in the application area have been excluded. The research has been carried out with 30 individuals; 15 in the control group and 15 in the experimental group. The control group consists of 15 patients (10 women, 5 men) between 30-52 years with mean age of 36,13±5,90 while the experimental group consists of 15 patients (14 women, 1 men) between 26-57 years with mean age of 43,53±10,92. Initial periodontal therapy including oral hygiene instructions, scaling and root planning has been applied to the patients. The clinical measurements with plaque index, gingival margin bleeding, bleeding on probing, probing depth and clinical attachment level have been carried out right before this initial therapy and again 3 months later. The means of oral measurements and indices have been considered as the statistical unit for each patient included in the study. It has been essential to use non-parametric statistical methods since the number of patients in each group is less than 30. Mann-Whitney U test has been used to compare the control and experimental groups, whilst Wilcoxon test has been used for intra-group analysis of matched series. The intra group analysis have revealed statistically significant difference at all measurements and indexes between the baseline (day 0) and 3rd month levels of the control group and the experimental group. In inter group comparison, plaque index and gingival margin bleeding values have 52shown statistically significant difference in control group, bleeding on probing, probing depth and clinical attachment level values have not shown any significant difference between the groups. As a result there is no significant difference between RA group and healthy group in relation to the response of initial periodontal therapy. 53