Bulanık doğrusal kesirli hedef programlamanın TÜPRAŞ Kırıkkale Rafinerisi operasyon planlamasında uygulanması
Fuzzy linear fractional goal programming applied to TÜPRAŞ Kırıkkale Rafinery operation planning
  1. Tez No: 165873
  2. Yazar: ÖZGÜR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZÜLAL GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
BULANIK DOĞRUSAL KESİRLİ HEDEF PROGRAMLAMANIN TÜPRAŞ KIRIKKALE RAFİNERİ OPERASYON PLANLAMASINDA UYGULANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Özgür DEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET İşletmelerin gerçek yaşam problemlerinin iyi bîr sezgiye başvurarak formüle edilmesi ve çözümlenmesinde bulanık yorumlama oldukça yaygındır. Çok kriterli karar verme problemleri, özellikle kısıtlan ve amaç fonksiyonu iyi tanımlanmamış ise bulanık karar verme problemleri olarak formüle edilebilir. Bir takım ön parametreleri doğru belirleme baskısı, karar verici için büyük zorluk oluşturmakta ve karar verici riske girmek istemeyebilmektedir. Bu çalışmada, TÜPRAŞ Kırıkkale Rafineri operasyon planlamasının,“Klasik Doğrusal Programlama”nın yanında“Bulanık Doğrusal Hedef Programlama”ve“Bulanık Doğrusal Kesirli Hedef Programlama”ile modellenmesi ve ortaya çıkan sonuçların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma sonucunda, ele alınan bulanık modeller belirli modelleme ile“aynı”kar ve amaç seviyeleri sağlamakla birlikte belirli bir değer yerine, aralığın tanımlanabilir olmasından dolayı karar vermede büyük esneklik sağlamıştır. Bilim Kodu :229 Anahtar Kelimeler :Bulanık Doğrusal Programlama, Bulanık Doğrusal Hedef Programlama, Bulanık Doğrusal Kesirli Hedef Programlama, Rafineri Operasyon Planlaması Sayfa Adedi :81 Tez Yöneticisi :Prof.Dr. Zülal GÜNGÖR
Özet (Çeviri)
IV FUZZY LINER FRANCTIONAL GOAL PROGRAMING (FLFGP) APPLIED TO TÜPRAŞ KIRIKKALE REFINERY OPERATION PLANNING (M.Sc. Thesis) Özgür DEMİR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT Fuzzy interpretations of factories are very common to formulate and solve various real-life problems, with good intuitive appeal. Multicriterion decision-making problems can be formulated as fuzzy decision making problems, specially, if the problems are ill-defined eithter in constraints or objective functions. The pressure of defining some of exact parameters can be difficult for decision maker who might not want to have the risk. In this study, the aim is to modelling the operational planning of TÜPRAŞ Kırıkkale Refinery with“Classical Linear Programming”, Fuzzy Linear Goal Programming“ and ”Fuzzy Linear Fractionary Goal Programming“ and to compare the results of these two methods. The result of this study shows that fuzzy modelling, in addition to provide ”same" profit and goal values with linear programming, gives flexibility on decision making by determining intervals instead of distinct values. Science Code : 229 Key Words : Fuzzy Linear Programming, Fuzzy Linear Goal Programming, Fuzzy Linear Fractional Goal Programming, Refinery Operation Planning Page Number : 81 Adviser : Prof. Dr. Zülal GÜNGÖR