Bölgesel planlama ve ormancılık sektörlerinin önemi (Bolu Bölge Müdürlüğü örneği)
  1. Tez No: 1662
  2. Yazar: MEHMET ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KILIÇBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZET Bu çalışma, genellikle verimli orman alanlarıyla kaplı olan Bolu ilinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ana amacı, ormancılık sektörlerinin Bölgenin ekonomik gelişmesindeki etkinliğini belirlemektir. Çalışma metodu Bölgesel Statik ve Dinamik Girdi-Çıktı Tekniğidir. Çalışma 5 bölümden oluşmaktadır-. Birinci bölümde, bölge planlama kavramı ve Türkiye'de bölge planlamanın gelişimi tartışılmıştır. Ek olarak bu bölümde, bölge planlamanın yararları da değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümü, kullanılan statik ve dinamik girdi-çıktı tekniğinin açıklanmasına ayrılmıştır. Aynı zamanda bu bölümde, ankete dayanan ve ankete dayanmayan metodlarla bölgesel girdi-çıktı modelinin nasıl hazırlandığı belirtilmiştir. Üçüncü bölümde, çalışmanın temelini oluşturan bir dizi matris tamamlanmıştır.Bu matrisler şunlardır ; -Bölgesel Girdi-Çıktı Akım Matrisi, -Bölgesel Dolaysız Girdi Katsayıları Matrisi, -Bölgesel Leontief îera Matrisi, -Bölgesel Sektörel Sermaye Üretim Katsayıları Matrisi, -Bölgesel Sermaye Yapısı Matriai, -Bölgesel Sermaye Katsayıları Matrisi, Her bir matris 31 sektörden oluşmaktadır. Ormancılık ve orman endüstri sektörleri diğer sektörlerden daha geniş bir ayrıştırmaya tabii tutulmuşlardır.Bu matrislerin, hazırlanmasına ilave olarak çalışmanın "bu bölümünde, şu faaliyetler de gerçekleştirilmişti -Sektörlerin ileri ve geri bağlantılarının hesaplanması, -Sektörlerin üretim, gelir ve istihdam çarpanlarının hesaplanması, -Bölgede mevcut olmayan, ancak gelecek yıllarda faaliyete geçeceği varsayılan ormana dayalı sektörler yoluyla bölge ekonomisinin uyarılması, -Bölgede uyarılan bu sektörlerin üretim, gelir ve istihdam çarpanlarının hesaplanması, Çalışmanın dördüncü bölümünde, Ulusal Kalkınma Planlarının Hedefleri de gözetilerek, bölge ekonomisinin hedefleri tesbit edilmiştir. Bu hedeflere ulaşmak için, 17 alternatif analiz edilerek her bir sektörün üretim seviyesi tahmin edilmiştir» Çalışmanın son bölümünde, çalışma sonuçları analiz edilmiş ve yorumlar getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMHARY This study was carried out ia Bolu province which is covered with productive forest areas. The principial aim of the study is to determine the effectiveness of the forestry sectors in the economic development of the Region. The method of the Study is Regional Statio and Dynamic Input-Output Techqiques. The study consists of five parts. in the first part, the concept of the regional planning and evoluatia of the regional planning in Turkey has beön discussed. in addition the benefits of regional planning have been evoluated. The second part of the study has been allocated to explain Regional Statio and Dynamic Input-Output Techniques. At the same time in this part, it has been explained how Regional Input-Output Models are prepared using survey and non-survey methods. in the third part of the study, a series of matrices, vvhich are the basis of the study, were completed. These matrices are as follows : -Regional Input-Output Plow Matrix, -Regional Direat Input Goefficients îilatrix, -Regional Irıverted Leontief Matri:c, -Regional Sectoral Gapital/Production Coefficients Matrix, -Regional Capital Structure Matrix, -Regional Capital Coefficients Matrix. Each matrix consists of 31 Sectors ; Sectors of forestry and forest ındustry have been disaggregated more than the other sectors. W. Ge ^üî^eköğretim Kurulu Dokümantasyon Merkeziin addition'to preparation of these matrlces, the following aötivities were carried out : -Calculation of the forward and backsrard linkages of the sectors, -Calculation of the production, income and employment multipliera of the sectors, -Regiorfs economy has been stimulated assuming that two new forest ındustry sectors which are not existing in the Region at the present time, will be established in the coming years. -Calculation of production, income and employment multipliers of the stimulated sectors in the Region. in the fourth part of the study, taking in to account the targets of the National Development Plans, the targets of Regionk economy were determined. To attain these targets, the production level of each sector was estimated analysing 17 alternatives. in the last part of the study the results were analysed and evoluated.